Jaki certyfikat wybrać ?

Jaki certyfikat wybrać ?

Blog Jaki Wybrac Certyfikat

Jaki certyfikat SSL wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje certyfikatów SSL. Każdy z nich oferuje różny zakres działania i będzie odpowiedni dla innego rodzaju działalności. Jaki certyfikat wybrać prowadząc domenę prywatną, firmową stronę lub sklep internetowy? Tego dowiesz się, dzięki lekturze tego wpisu.

O certyfikatach pisaliśmy na naszym blogu już wcześniej. W artykule co to jest certyfikat SSL? omówiliśmy cechy charakterystyczne, sposób działania i korzyści, które przyniesie Ci posiadanie certyfikatu SSL.

Kto powinien zainstalować certyfikat SSL?
Każdy, kto posiada własną witrynę w internecie i chce, żeby była odwiedzana przez użytkowników.
W szczególności powinny pamiętać o nim osoby prowadzące własną firmę i każdą inną działalność wymagającą przetwarzania danych. Zabezpieczenie certyfikatem SSL jest konieczne w przypadku:

 • Sklepów internetowych, serwisów aukcyjnych i wszystkich innych, które umożliwiają płatności przez internet,
 • Banków,
 • Stron medycznych oferujących umawianie wizyt i internetową kartę pacjenta,
 • Serwisów szkolnych i uniwersyteckich, oferujących wirtualne dzienniki, indeksy i umożliwiających zarządzanie planem zajęć,
 • Stron urzędowych i administracji publicznej, pozwalających użytkownikom na, np. przesyłanie i wypełnianie dokumentów, wniosków czy deklaracji,
 • Aplikacji internetowych do obsługi poczty e-mail,
 • Wszystkich stron oferujących posiadanie swoich profili i kont – na przykład sklepów internetowych, portali społecznościowych.

Rodzaje certyfikatów SSL
Istnieją trzy główne rodzaje certyfikatów SSL:

 • Domain Validation SSL – jego działanie obejmuje jedną domenę,
 • Organisation Validation SSL – zabezpiecza domenę i potwierdza tożsamość jej właściciela,
 • Extended Validation SSL – zapewniający najwyższe standardy ochrony, zabezpiecza wszystkie dane i zapewnia szyfrowanie połączenia przez cały czas.

Oprócz tego każdy certyfikat może zostać wykupiony w wersji Multicard oraz Wildcard, zabezpieczających wiele domen danego właściciela jednocześnie.
Ten podział ma bardzo ogólny charakter i sam w sobie może nie wyjaśniać wiele. Który certyfikat będzie odpowiedni dla poszczególnych użytkowników? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Domain Validation SSL
Najbardziej podstawowa wersja certyfikatu, ale również najtańsza.
Dzięki niemu poświadczasz wiarygodność nazwy domeny i zapewniasz bezpieczeństwo przesyłu danych. Osoby odwiedzające Twoją domenę mają gwarancję, że została ona zarejestrowana w rejestrze WHOIS.
Głównymi zaletami tego typu certyfikatu są: niska cena i szybkość uzyskania. Certyfikaty typu DV wydawane są automatycznie, a cały proces trwa jedynie kilka minut. Niestety certyfikat DV SSL nie poświadcza wiarygodności właściciela domeny, zatem odwiedzający nie ma wiedzy, czyją stronę przegląda.
Ten certyfikat najlepiej sprawdzi się w przypadku naprawdę prostych witryn internetowych, które przetwarzają małe ilości danych. Jeśli posiadasz bloga, stronę prywatną, niewielkie forum internetowe – ten certyfikat będzie dla Ciebie

Organisation Validation SSL
Ten rodzaj certyfikatu łączy w sobie funkcję szyfrowania danych w domenie z poświadczeniem wiarygodności właściciela. Jest droższy od certyfikatu DV, jednak zapewnia wyższy poziom ochrony.
Użytkownik odwiedzający witrynę z certyfikatem typu OV zobaczy nie tylko, że domena została zarejestrowana w rejestrze WHOIS, ale także, kto jest jej właścicielem oraz gdzie znajduje się jego siedziba. Dzięki temu dostanie zestaw informacji wysoce potwierdzających wiarygodność witryny i będzie miał pewność, że strona, którą przegląda, zawiera wiarygodne informacje od zweryfikowanego dostawcy.
Wybierz certyfikat OV jeśli prowadzisz sklep internetowy albo stronę www swojego firmy. Ze względu na widoczność nazwy podmiotu tego typu certyfikaty sprawdzą się też w przypadku stron urzędowych i organizacji pozarządowych.

Extended Validtion SSL
Najdroższe i zapewniające najwyższy standard ochrony certyfikaty. Osoba lub organizacja ubiegająca się o wystawienie certyfikatu EV musi przejść proces weryfikacji, w którego trakcie wymagane jest podanie precyzyjnych danych na temat wnioskodawcy, wysłanie kompletnej dokumentacji w języku angielskim, a w niektórych przypadkach również rozmowę z przedstawicielem instytucji certyfikującej.
Ze względu na wysokie wymagania, które trzeba spełnić, aby go dostać, certyfikat EV uchodzi za najbardziej skuteczny i prestiżowy. Gwarantuje pełną wiarygodność domeny, a o jego posiadaniu świadczy zielony kolor widoczny w pasku przeglądarki przez cały czas wyświetlania witryny w tej domenie.
Certyfikaty EV należą do najdroższych, są jednak zalecane dla firm przetwarzających duże ilości danych wrażliwych. Będzie najlepszy dla banków i portali finansowyc czy placówek medycznych. Możesz z niego skorzystać, kiedy prowadzisz stronę, na której Twoi klienci posiadają własne konta i logują się na profilach, a także przechowujesz ich dane.

Multidomain i Wildcard
Każdy z certyfikatów możesz bez problemu wykupić w wersjach:

 • Multidomain – chroniący wiele domen przypisanych do jednego właściciela
 • Wildcard – obejmujący zabezpieczeniami subdomeny istniejące w ramach jednej domeny.

Kupując podstawową wersję certyfikatu, musisz liczyć się z tym, że pod jego ochroną znajdzie się tylko jedna domena – ta dla której go wykupiłeś. Jeśli posiadasz wiele domen firmowych, albo tworzysz subdomeny odsyłające do poszczególnych treści na Twojej stronie nie będą one zabezpieczone przez Twój certyfikat.
Wykupienie certyfikatu Multi Domain lub Wildcard gwarantuje poświadczenie wiarygodności wszystkich posiadanych przez ciebie domen i subdomen.
Dodatkową zaletą takich „grupowych” certyfikatów jest fakt, że pozwalają Ci zaoszczędzić. W związku z tym, że wykupujesz jeden certyfikat dla wszystkich swoich domen lub subdomen nie musisz płacić za każdą z nich oddzielnie i koszt opłacenia całości staje się mniejszy.

Gdzie kupić certyfikat SSL?
Certyfikaty możesz kupić w firmach sprzedających usługi internetowe, na przykład u nas. Wybierając certyfikat u usługodawcy, sprawdź, kto go wystawia. Niektóre firmy wystawiają własne certyfikaty SSL, jednak są one obarczone wieloma ograniczeniami (na przykład można nimi zabezpieczyć tylko konkretne domeny). Najlepszym wyborem będzie firma, która współpracuje ze znanym i sprawdzonym Urzędem Certyfikacji, na przykład Commodo, Rapid SSL, albo CERTUM. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że wykupiony przez Ciebie certyfikat jest skuteczny i odpowiednio odczytywany przez przeglądarki oraz Google – czyli będzie pomagał Twojej stronie, a nie jej szkodził.

Podziel się tym artykułem:

Mozę Cię zainteresować:

Mailingi profilowane to kolejny kanał komunikacji z klientem oraz sposób na nawiązanie osobistego dialogu

Mailing profilowany – Personalizacja w komunikacji biznesowej

Tu są Twoi Klienci: https://uti.pl/pozyskiwanie-lead/mailing-profilowany/ Skuteczna komunikacja z klientami staje się koniecznym wyzwaniem dla każdej firmy.W tej sytuacji mailingi profilowane wyróżniają się jako narzędzie, które ...
Czytaj dalej →
Audyt SEO on-site i off-site

Czy znasz różnice między audytem on-site a off-site i wiesz, który rodzaj audytu SEO jest najbardziej odpowiedni dla Twojej strony internetowej?

Czy znasz różnice między audytem on-site a off-site i wiesz, który rodzaj audytu SEO jest najbardziej odpowiedni dla Twojej strony internetowej? Rynek internetowy staje się ...
Czytaj dalej →
Pozycjonowanie - SEO

Najwyższa pozycja w sieci – pozycjonowanie SEO

Najwyższa pozycja w sieci – pozycjonowanie SEO Pozycjonowanie strony internetowej. SEO – Co to? Dlaczego? Warto? Pozycjonowanie, czyli SEO (Search Engine Optimization), to zbiór działań ...
Czytaj dalej →
certyfikat ssl

Backup www – szybkie i proste przywracanie danych

Bezpieczeństwo w sieci jest niezwykle istotne. Nasze życie prywatne i zawodowe coraz bardziej koncentruje się wokół danych online. Z uwagi na ataki cybernetyczne, awarie sprzętu ...
Czytaj dalej →
Pozyskiwanie Leadow Blog

W jaki sposób kalendarz rezerwacji usprawnia Twoją stronę www dla branży beauty?

Duża konkurencyjność to obecnie cecha charakterystyczna dla rynku kosmetycznego. Wysoki poziom oferowanych usług to już za mało, aby wyjść przed szereg. By utrzymać się w ...
Czytaj dalej →
Blog Dobra Strona Www

ESET PROTECT Entry – innowacyjne oprogramowanie antywirusowe

ESET PROTECT Entry – innowacyjne oprogramowanie antywirusowe W dzisiejszym dynamicznym środowisku online, gdzie zagrożenia cyfrowe stają się coraz bardziej złożone i wyrafinowane, oprogramowanie antywirusowe odgrywa ...
Czytaj dalej →
Wizytowka W Google Mapach

System rezerwacji online i jego zastosowanie w branży beauty

System rezerwacji online i jego zastosowanie w branży beauty. W dzisiejszych czasach, podczas gdy coraz częściej ułatwiamy sobie codzienność załatwianiem naszych spraw w świecie online, ...
Czytaj dalej →
Blog Jaki Wybrac Certyfikat

Zagrożenia dla Stron Internetowych: Skutki Włamania i Zawirusowania

Strony internetowe stanowią obecnie nieodłączny element biznesu i komunikacji. Niestety, wraz z rozwojem technologii, pojawiają się również nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa stron. Niezabezpieczone witryny są ...
Czytaj dalej →
Woocommerce Blog

Sklep internetowy — Twój biznes w sieci, w który warto inwestować

Sklep internetowy — Twój biznes w sieci, w który warto inwestować W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, posiadanie dobrze zbudowanego sklepu internetowego to nie tylko korzyść, ...
Czytaj dalej →
Jak zabezpieczyć stronę i sklep internetowy

Jak zabezpieczyć stronę i sklep internetowy przed włamaniem

Jak zabezpieczyć stronę i sklep internetowy przed włamaniem W dzisiejszym cyfrowym świecie, cyberbezpieczeństwo jest kluczowym aspektem dla każdego przedsiębiorcy działającego w internecie. Prowadzenie strony internetowej ...
Czytaj dalej →
14 Lead

Wyświetlaj opinie klientów na stronie internetowej. Narzędzie wspierające Twój biznes.

Opinie klientów są istotną częścią Twojego biznesu. Klienci dzielą się swoimi wrażeniami dotyczącymi procesu usługowego, dzięki czemu wiesz, w którą stronę się rozwijasz. Jeśli masz ...
Czytaj dalej →
Opinie UTI.PL

Opinie klientów, są kluczowe dla wyników sprzedażowych Twojego biznesu. Sprawdź dlaczego!

Opinie klientów, są kluczowe dla wyników sprzedażowych Twojego biznesu.  Opinie mają znaczenie – istotne fakty i liczby Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób opinie ...
Czytaj dalej →
Opinie o UTI.PL

Jak pozyskiwać opinie dla Twojego biznesu w internecie

“Dodaj opinię o uti.pl”, czyli jak pozyskiwać opinie dla Twojego biznesu w internecie  Opinie wystawiane przez Twoich klientów są i zawsze będą kluczowe dla rozwoju ...
Czytaj dalej →
Nowoczesny hosting w UTI.PL

Nowoczesna i profesjonalna strona internetowa dla Twojego biznesu beauty

Dlaczego warto skorzystać ze Strony Branżowej? Jeśli prowadzisz firmę w branży beauty, z pewnością wiesz, że liczy się zarówno wysoka jakość usług, jak i bycie ...
Czytaj dalej →
strony www internetowe

5 dodatków WordPress, które poprawią funkcjonalność Twojej strony

Jako użytkownik WordPressa prawdopodobnie znasz już ogromną gamę dodatków dostępnych do wykorzystania na Twojej stronie internetowej. Z drugiej strony — tak wiele opcji może przytłaczać ...
Czytaj dalej →
Kariera w UTI.PL

Dyrektywa Omnibus w e-commerce – na co muszą przygotować się przedsiębiorcy?

Dyrektywa Omnibus w e-commerce – na co muszą przygotować się przedsiębiorcy? 1 stycznia 2023 roku weszła w życie unijna Dyrektywa Omnibus. Co to oznacza w ...
Czytaj dalej →
Ads

Google Ads – Co to jest i jakie niesie korzyści dla biznesu

Są jednym z najpopularniejszych systemów reklamowych dostępnych w internecie. Pozwalają docierać do potencjalnych klientów bezpośrednio na odwiedzanych przez nich stronach i w aplikacjach. A do ...
Czytaj dalej →
pozycjonowanie

Jak pozyskiwać klientów w internecie?

Wyzwanie pozyskiwania klientów jest dobrze znane każdemu, kto prowadzi własną firmę. W biznesie offline pomaga nam w tym tradycyjna reklama, siedziba w atrakcyjnym miejscu czy ...
Czytaj dalej →
Domena internetowa

Wpływ domeny internetowej na pozycjonowanie strony i sklepu

Wpływ domeny internetowej na pozycjonowanie strony lub sklepu internetowego Czy domena Twojej strony internetowej może mieć wpływ na jej pozycjonowanie? Oczywiście! Spośród ponad dwustu czynników ...
Czytaj dalej →
hosting

Wpływ hostingu na pozycjonowanie strony i SEO

  Wpływ hostingu na pozycjonowanie strony i SEO Czy pozycja strony na liście wyników wyszukiwania może zależeć od używanego hostingu? Jak najbardziej! Jego parametry zaliczają ...
Czytaj dalej →
Wizytowka W Google Mapach

Wizytówki i opinie Google – narzędzie dla Twojej firmy

Firmowa wizytówka w Google, to coś więcej niż znacznik na mapie, pod którym można znaleźć Twoją firmę. To przydatne narzędzie biznesowe, które będzie skutecznie przyciągać ...
Czytaj dalej →
Opinie o UTI.PL

Newsletter jako narzędzie pozyskiwania klientów

Pozyskiwanie subskrybentów do newslettera Jeśli masz w głowie koncepcję – wiesz, o czym chcesz informować swoich klientów i w jaki sposób planujesz im to przedstawić, ...
Czytaj dalej →
Uti Blog Niezbedne Wtyczki

Sześć wtyczek niezbędnych na Twojej stronie internetowej

Sześć wtyczek niezbędnych na Twojej stronie internetowej. Dostępne na rynku oprogramowania do zarządzania stronami internetowymi oferują niezliczone ilości wtyczek i rozszerzeń pozwalających na elastyczne dodawanie ...
Czytaj dalej →
UTI.PL - pozycjonowanie stron internetowych

Pozycjonowanie on-page i off-page

Niezależnie od branży, tematyki czy przeznaczenia strona internetowa będzie najbardziej skuteczna wtedy, kiedy będzie widoczna na wysokim miejscu listy wyników wyszukiwarek internetowych. Całość działań, które ...
Czytaj dalej →
monitoring marki

Monitoring marki – 6 korzyści dla Twojej firmy

Monitoring marki – 6 korzyści dla Twojej firmy Dokładne śledzenie każdej wzmianki o firmie i branży, obserwowanie internetowej aktywności klientów i konkurencji, a do tego ...
Czytaj dalej →
backup danych

Dlaczego backup danych jest niezbędny

Dlaczego backup danych jest niezbędny Każdego roku 31 marca obchodzimy międzynarodowy dzień backupu, który ma zwracać uwagę społeczeństwa na konieczność wykonywania kopii zapasowych. O tej ...
Czytaj dalej →
Jak Dotrzec Do Klietow Blog

Jak dotrzeć do klientów w internecie?

Użytkownik wchodzi na stronę, przegląda ofertę, wychodzi i… to wszystko? Czy opuszczenie strony internetowej oznacza koniec procesu sprzedaży i rozwiewa nadzieję na kolejne złożone zamówienie? ...
Czytaj dalej →
Woocommerce Blog

7 powodów, dla których warto sprzedawać z WooCommerce

Wtyczka sprzedażowa WooCommerce od początku swojego działania została pobrana więcej niż 7 milionów razy. Dzisiaj wspiera ponad 3 miliony sklepów internetowych na całym świecie, czyli ...
Czytaj dalej →
Pozycjonowanie W Google 1

Co wpływa na widoczność w Google?

Co wpływa na widoczność w Google? Szacuje się, że jest ich około 200, ale ich liczba nie jest dokładnie znana. Informacje o istnieniu niektórych to tylko ...
Czytaj dalej →
14 Lead

14 faktów o e-mail marketingu

Niektórzy ogłaszali jego definitywny koniec. Niemałe zamieszanie wprowadziło też RODO. Mimo to e-mail marketing pozostaje jednym z najskuteczniejszych sposobów dotarcia do klientów. Prowadzisz własny biznes? ...
Czytaj dalej →