Jak zabezpieczyć stronę i sklep internetowy przed włamaniem

Jak zabezpieczyć stronę i sklep internetowy przed włamaniem

Jak zabezpieczyć stronę i sklep internetowy

Jak zabezpieczyć stronę i sklep internetowy przed włamaniem

W dzisiejszym cyfrowym świecie, cyberbezpieczeństwo jest kluczowym aspektem dla każdego przedsiębiorcy działającego w internecie. Prowadzenie strony internetowej czy sklepu wymaga odpowiedniej ochrony, szczególnie gdy zbieramy i przechowujemy dane naszych klientów lub dokonujemy transakcji online. W tym artykule omówimy, dlaczego cyberbezpieczeństwo jest tak ważne dla biznesu oraz przedstawimy kilka praktycznych sposobów, jak zabezpieczyć swoją stronę przed włamaniem.

Dlaczego cyberbezpieczeństwo jest kluczowe dla Twojego biznesu?

Zaczniemy od podstaw — czym tak naprawdę jest cyberbezpieczeństwo i dlaczego powinno leżeć na sercu każdego przedsiębiorcy prowadzącego działalność w internecie. Cyberbezpieczeństwo to zbiór praktyk, technologii i procedur mających na celu ochronę przed zagrożeniami cyfrowymi, takimi jak włamania, kradzież danych czy ataki złośliwego oprogramowania.

Dla firm internetowych, które gromadzą dane osobowe swoich klientów, odpowiednia ochrona to kwestia zaufania. Bezpieczna strona czy sklep dają klientom poczucie pewności, że ich dane są chronione i nie wpadną w niepowołane ręce. Dla właścicieli biznesów ochrona przed atakami to również wsparcie dla marki i reputacji. Incydenty związane z cyberbezpieczeństwem mogą zaszkodzić wizerunkowi firmy i utrudnić odzyskanie zaufania. Kradzież danych firmy lub prywatnych informacji klientów grozi na przykład tym, że trzecie osoby je wykorzystają dla własnych złych celów.

Włamania na stronę — rzeczywistość i statystyki

Jak często dochodzi do włamań na strony internetowe? Niestety, jest to zjawisko dość powszechne. Złośliwi hakerzy często poszukują słabych punktów w zabezpieczeniach, aby uzyskać dostęp do danych lub zainfekować stronę złośliwym oprogramowaniem.

Według raportów NASK oraz innych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem sieciowym, liczba ataków na strony internetowe stale rośnie. Polska również nie jest odizolowana od tego problemu. W szczególności w roku 2009 zaobserwowano znaczący wzrost ataków na witryny internetowe w kraju. Według danych z tamtego okresu Polska była jednym z krajów, które doświadczyły wyraźnego wzrostu w cyberatakach.

Ataki na strony internetowe obejmowały różnorodne techniki, takie jak:

  •       Ataki DDoS (rozproszone ataki odmowy usługi), które miały na celu przeciążenie serwerów, co powodowało niedostępność witryny dla prawidłowych użytkowników.
  •       Ataki typu SQL Injection, w których atakujący wykorzystywali luki w zabezpieczeniach aplikacji internetowych, aby uzyskać dostęp do danych znajdujących się w bazach danych.
  •       Ataki typu phishing, które polegały na podszywaniu się pod prawdziwe strony internetowe, aby wyłudzić poufne informacje od użytkowników.

Jak zabezpieczyć swoją stronę przed włamaniem?

Teraz, kiedy już wiemy, jak ważne jest cyberbezpieczeństwo dla prowadzenia działalności w sieci, przejdźmy do praktycznych rozwiązań, które pomogą nam ochronić naszą stronę przed zagrożeniami.

Certyfikat bezpieczeństwa SSL

Certyfikat SSL (Secure Socket Layer) to podstawowy element zapewnienia bezpiecznej komunikacji między użytkownikiem a serwerem. Poprzez szyfrowanie przesyłanych danych, certyfikat SSL chroni informacje klientów przed przechwyceniem przez osoby trzecie. Dodatkowo, posiadanie certyfikatu SSL może poprawić pozycję strony w wynikach wyszukiwania, ponieważ Google preferuje strony zabezpieczone protokołem HTTPS. W kontekście rosnącej liczby ataków na strony internetowe, ochrona danych stała się priorytetem dla wielu przedsiębiorców i administratorów stron internetowych w Polsce i na świecie. Istnieje wiele certyfikatów zabezpieczeń, z których można skorzystać, aby zwiększyć bezpieczeństwo witryny i zapewnić zaufanie użytkowników:

  •     Certyfikat Extended Validation SSL (EV SSL): EV SSL jest bardziej zaawansowanym certyfikatem SSL, który wymaga bardziej rygorystycznej weryfikacji tożsamości właściciela witryny. Po uzyskaniu EV SSL, pasek adresu przeglądarki przypisze nazwę firmy i podświetli go na zielono, co zwiększa poziom zaufania użytkowników. Ten rodzaj certyfikatu jest szczególnie istotny dla stron e-commerce i innych witryn, gdzie użytkownicy wprowadzają dane finansowe lub osobiste.
  •       Certyfikat bezpieczeństwa rejestru domen (Domain Validation – DV SSL): DV SSL jest podstawowym certyfikatem, który zapewnia szyfrowanie danych między przeglądarką a serwerem. Weryfikuje on jedynie, czy właściciel domeny ma uprawnienia do jej kontrolowania. Choć nie oferuje takiego samego poziomu wizualnego zaufania jak EV SSL, nadal znacząco poprawia bezpieczeństwo witryny.

 

Dla przedsiębiorcy prowadzącego sklep internetowy niezwykle istotny jest też wymóg posiadania ważnego certyfikatu SSL w celu instalacji modułu płatności. Taka konieczność wynika z zapewnienia bezpiecznej transakcji klientów, a także zgodności z regulacjami ochrony danych osobowych.

Cyber Pakiet Opieki

Cyber Pakiet Opieki to kompleksowe rozwiązanie oferowane przez UTI.pl, które pozwala na skuteczną ochronę przed atakami i zagrożeniami cyfrowymi. W skład pakietu wchodzi m.in. monitorowanie strony w czasie rzeczywistym, wykrywanie prób włamań, skanowanie podatności, automatyczne kopie zapasowe i wiele innych funkcji. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą spać spokojnie, wiedząc, że ich strona jest pod stałą opieką ekspertów ds. bezpieczeństwa.

Jak rozpoznać włamanie i co zrobić, gdy do niego dojdzie?

Mimo wszelkich środków bezpieczeństwa, atak na stronę internetową może się zdarzyć. Dlatego niezwykle istotne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać podejrzane działania na stronie i jak odpowiednio zareagować w przypadku potencjalnego włamania. Istnieje kilka oznak, na które należy zwracać uwagę, aby wczesnym etapie wykryć nieprawidłowości. Należą do nich: nagłe i nieoczekiwane zmiany w treści strony, nieprawidłowe działanie formularzy kontaktowych, czy też zauważalne spowolnienie działania witryny.

W momencie, gdy pojawi się podejrzenie, że strona może być ofiarą ataku, niezbędne jest podjęcie szybkich działań w celu zabezpieczenia witryny. W takiej sytuacji zalecamy niezwłoczny kontakt z profesjonalnym zespołem wsparcia technicznego, takim jak eksperci z firmy UTI.pl. Nasi doświadczeni specjaliści pomogą w natychmiastowej reakcji i przywróceniu kontroli nad stroną. Wdrażamy środki zaradcze i analizujemy ewentualne luki w zabezpieczeniach, aby zapobiec przyszłym atakom.

Pamiętajmy, że odpowiednia reakcja na podejrzenie włamania jest kluczowa dla ochrony danych naszych użytkowników i zachowania zaufania klientów do naszej witryny. Regularna kontrola zabezpieczeń, wdrażanie certyfikatów SSL i świadomość cyfrowa personelu stanowią fundamenty bezpieczeństwa online, ale zawsze powinniśmy być gotowi do szybkiego działania, gdyby doszło do nieoczekiwanych zagrożeń.

Podsumowanie

Cyberbezpieczeństwo jest niezwykle istotne dla biznesu prowadzonego w internecie. Dbając o bezpieczeństwo swojej strony czy sklepu, budujemy zaufanie klientów i chronimy reputację firmy. Dlatego warto skorzystać z usług ekspertów, takich jak UTI.pl, oferujących certyfikaty bezpieczeństwa SSL oraz Cyber Pakiet Opieki, które skutecznie zabezpieczą naszą stronę przed zagrożeniami.

 

Podziel się tym artykułem:

Mozę Cię zainteresować:

Blog Jaki Wybrac Certyfikat

Zagrożenia dla Stron Internetowych: Skutki Włamania i Zawirusowania

Strony internetowe stanowią obecnie nieodłączny element biznesu i komunikacji. Niestety, wraz z rozwojem technologii, pojawiają się również nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa stron. Niezabezpieczone witryny są
Czytaj dalej →
Woocommerce Blog

Sklep internetowy — Twój biznes w sieci, w który warto inwestować

Sklep internetowy — Twój biznes w sieci, w który warto inwestować W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, posiadanie dobrze zbudowanego sklepu internetowego to nie tylko korzyść,
Czytaj dalej →
14 Lead

Wyświetlaj opinie klientów na stronie internetowej. Narzędzie wspierające Twój biznes.

Opinie klientów są istotną częścią Twojego biznesu. Klienci dzielą się swoimi wrażeniami dotyczącymi procesu usługowego, dzięki czemu wiesz, w którą stronę się rozwijasz. Jeśli masz
Czytaj dalej →
Opinie UTI.PL

Opinie klientów, są kluczowe dla wyników sprzedażowych Twojego biznesu. Sprawdź dlaczego!

Opinie klientów, są kluczowe dla wyników sprzedażowych Twojego biznesu.  Opinie mają znaczenie – istotne fakty i liczby Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób opinie
Czytaj dalej →
Opinie o UTI.PL

Jak pozyskiwać opinie dla Twojego biznesu w internecie

“Dodaj opinię o uti.pl”, czyli jak pozyskiwać opinie dla Twojego biznesu w internecie  Opinie wystawiane przez Twoich klientów są i zawsze będą kluczowe dla rozwoju
Czytaj dalej →
Nowoczesny hosting w UTI.PL

Nowoczesna i profesjonalna strona internetowa dla Twojego biznesu beauty

Dlaczego warto skorzystać ze Strony Branżowej? Jeśli prowadzisz firmę w branży beauty, z pewnością wiesz, że liczy się zarówno wysoka jakość usług, jak i bycie
Czytaj dalej →
strony www internetowe

5 dodatków WordPress, które poprawią funkcjonalność Twojej strony

Jako użytkownik WordPressa prawdopodobnie znasz już ogromną gamę dodatków dostępnych do wykorzystania na Twojej stronie internetowej. Z drugiej strony — tak wiele opcji może przytłaczać
Czytaj dalej →
Kariera w UTI.PL

Dyrektywa Omnibus w e-commerce – na co muszą przygotować się przedsiębiorcy?

Dyrektywa Omnibus w e-commerce – na co muszą przygotować się przedsiębiorcy? 1 stycznia 2023 roku weszła w życie unijna Dyrektywa Omnibus. Co to oznacza w
Czytaj dalej →
Ads

Google Ads – Co to jest i jakie niesie korzyści dla biznesu

Są jednym z najpopularniejszych systemów reklamowych dostępnych w internecie. Pozwalają docierać do potencjalnych klientów bezpośrednio na odwiedzanych przez nich stronach i w aplikacjach. A do
Czytaj dalej →
pozycjonowanie

Jak pozyskiwać klientów w internecie?

Wyzwanie pozyskiwania klientów jest dobrze znane każdemu, kto prowadzi własną firmę. W biznesie offline pomaga nam w tym tradycyjna reklama, siedziba w atrakcyjnym miejscu czy
Czytaj dalej →
Domena internetowa

Wpływ domeny internetowej na pozycjonowanie strony i sklepu

Wpływ domeny internetowej na pozycjonowanie strony lub sklepu internetowego Czy domena Twojej strony internetowej może mieć wpływ na jej pozycjonowanie? Oczywiście! Spośród ponad dwustu czynników
Czytaj dalej →
hosting

Wpływ hostingu na pozycjonowanie strony i SEO

  Wpływ hostingu na pozycjonowanie strony i SEO Czy pozycja strony na liście wyników wyszukiwania może zależeć od używanego hostingu? Jak najbardziej! Jego parametry zaliczają
Czytaj dalej →
Wizytowka W Google Mapach

Wizytówki i opinie Google – narzędzie dla Twojej firmy

Firmowa wizytówka w Google, to coś więcej niż znacznik na mapie, pod którym można znaleźć Twoją firmę. To przydatne narzędzie biznesowe, które będzie skutecznie przyciągać
Czytaj dalej →
Opinie o UTI.PL

Newsletter jako narzędzie pozyskiwania klientów

Pozyskiwanie subskrybentów do newslettera Jeśli masz w głowie koncepcję – wiesz, o czym chcesz informować swoich klientów i w jaki sposób planujesz im to przedstawić,
Czytaj dalej →
Uti Blog Niezbedne Wtyczki

Sześć wtyczek niezbędnych na Twojej stronie internetowej

Sześć wtyczek niezbędnych na Twojej stronie internetowej. Dostępne na rynku oprogramowania do zarządzania stronami internetowymi oferują niezliczone ilości wtyczek i rozszerzeń pozwalających na elastyczne dodawanie
Czytaj dalej →
UTI.PL - pozycjonowanie stron internetowych

Pozycjonowanie on-page i off-page

Niezależnie od branży, tematyki czy przeznaczenia strona internetowa będzie najbardziej skuteczna wtedy, kiedy będzie widoczna na wysokim miejscu listy wyników wyszukiwarek internetowych. Całość działań, które
Czytaj dalej →
monitoring marki

Monitoring marki – 6 korzyści dla Twojej firmy

Monitoring marki – 6 korzyści dla Twojej firmy Dokładne śledzenie każdej wzmianki o firmie i branży, obserwowanie internetowej aktywności klientów i konkurencji, a do tego
Czytaj dalej →
backup danych

Dlaczego backup danych jest niezbędny

Dlaczego backup danych jest niezbędny Każdego roku 31 marca obchodzimy międzynarodowy dzień backupu, który ma zwracać uwagę społeczeństwa na konieczność wykonywania kopii zapasowych. O tej
Czytaj dalej →
Jak Dotrzec Do Klietow Blog

Jak dotrzeć do klientów w internecie?

Użytkownik wchodzi na stronę, przegląda ofertę, wychodzi i… to wszystko? Czy opuszczenie strony internetowej oznacza koniec procesu sprzedaży i rozwiewa nadzieję na kolejne złożone zamówienie?
Czytaj dalej →
Woocommerce Blog

7 powodów, dla których warto sprzedawać z WooCommerce

Wtyczka sprzedażowa WooCommerce od początku swojego działania została pobrana więcej niż 7 milionów razy. Dzisiaj wspiera ponad 3 miliony sklepów internetowych na całym świecie, czyli
Czytaj dalej →
Pozycjonowanie W Google 1

Co wpływa na widoczność w Google?

Co wpływa na widoczność w Google? Szacuje się, że jest ich około 200, ale ich liczba nie jest dokładnie znana. Informacje o istnieniu niektórych to tylko
Czytaj dalej →
14 Lead

14 faktów o e-mail marketingu

Niektórzy ogłaszali jego definitywny koniec. Niemałe zamieszanie wprowadziło też RODO. Mimo to e-mail marketing pozostaje jednym z najskuteczniejszych sposobów dotarcia do klientów. Prowadzisz własny biznes?
Czytaj dalej →
Dlaczego warto rejestrować domeny w uti.pl?

Dlaczego warto rejestrować domeny w uti.pl?

Z listy opublikowanej przez Krajowy Rejestr Domen wynika, że adres w domenie .pl można zarejestrować u niemalże dwustu firm działających na naszym rynku. Każda z
Czytaj dalej →
mobilne biuro uti.pl

Mobilne biuro – nasze wrażenia

Naszym klientom chcemy polecać tylko sprawdzone i dobrze znane nam narzędzia. Takie, z których sami lubimy korzystać i wiemy, że można na nich polegać w
Czytaj dalej →
Pozyskiwanie Leadow Blog

Narzędzia do pozyskiwania leadów sprzedażowych

Większa sprzedaż, wyższe zaufanie klientów i budowanie z nimi lepszych relacji – to tylko niektóre z zalet konwersji leadów sprzedażowych. Do osiągnięcia tych efektów możesz
Czytaj dalej →
Uti Blog Wszystko O Pozycjonowaniu

Wszystko o pozycjonowaniu

Nasi klienci zadają nam wiele pytań – i bardzo dobrze, bo kto pyta nie błądzi. Często te same wątpliwości ma wiele osób, dlatego zebraliśmy te
Czytaj dalej →
Wordpress Blog

Czy warto budować stronę w WordPress?

Pośród systemów do tworzenia i zarządzania treścią stron internetowych od lat króluje aplikacja WordPress. Czy najpopularniejszy CMS faktycznie jest najlepszy? Dzisiaj na naszym blogu sprawdzamy,
Czytaj dalej →
Blog Mobilnosc 80

Mobilność strony internetowej

Mobilność strony internetowej – dlaczego jest tak ważna? Wiele mówi się, o tym, że dobra strona internetowa powinna być mobilna, a witryna, która nie będzie
Czytaj dalej →
Opinie UTI.PL

Przenoszenie hostingu

Jak wygląda przenoszenie hostingu do uti.pl? Na rynku usług internetowych działa obecnie wiele firm, dlatego może zdarzyć się, że oferta, na którą się zdecydowałeś, nie
Czytaj dalej →
Blog Pakiet Opieki

Jak dbać o stronę ?

Najważniejsze zasady dbania o stronę internetową Każda witryna internetowa była inwestycją czasu i pieniędzy, dlatego warto prawidłowo o nią dbać, żeby ta inwestycja opłaciła się
Czytaj dalej →