Dlaczego backup danych jest niezbędny

Dlaczego backup danych jest niezbędny

backup danych

Dlaczego backup danych jest niezbędny

Każdego roku 31 marca obchodzimy międzynarodowy dzień backupu, który ma zwracać uwagę społeczeństwa na konieczność wykonywania kopii zapasowych. O tej formie zabezpieczania swoich danych, zarówno firmowych, jak i prywatnych, przypominają organizacje pozarządowe, dostawcy oprogramowania i usług internetowych. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się dokładniej temu zagadnieniu i odpowiemy na pytanie: dlaczego warto robić backup swoich plików?

Główną ideą backupu danych jest możliwość odzyskania plików uszkodzonych lub utraconych w wyniku kradzieży, zniszczenia sprzętu albo innych wypadków losowych, takich jak pożar, czy zalanie pomieszczenia, w którym stoi urządzenie przechowujące dane.

Mogłoby się wydawać, że takie zdarzenia przytrafiają się niezwykle rzadko, ale czy na pewno? W samych Stanach Zjednoczonych rocznie zniszczeniu ulega 140 tysięcy dysków twardych, będących głównymi nośnikami danych. Tylko w 2017 roku w Polsce awarie sprzętu i oprogramowania przyczyniły się do 55% sytuacji utraty danych, a jedynie w 43% wszystkich przypadków udało się odzyskać wszystkie lub prawie wszystkie dane – wynika z badania przeprowadzonego przez Kroll Ontrack w marcu 2018 roku.

Utrata danych to dopiero początek

Wizja sytuacji, w której wszystkie Twoje pliki i informacje przepadają, może przyprawić o gęsią skórkę. A jeśli ryzyko utraty danych samo w sobie nie jest Ci straszne, przyjrzyjmy się bliżej jego konsekwencjom:

Utrata danych to przede wszystkim poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa firmy – jeśli pliki zostaną na przykład wykradzione w ataku hakerskim, nigdy nie możesz mieć pewności, w jakim celu zostaną wykorzystane zawarte w nich informacje. Dodatkowo takie wydarzenie negatywnie wpłynie na Twoje relacje z klientami, których poufne dane utracisz.

Kolejną konsekwencją braku kopii zapasowej Twoich firmowych plików jest niezwykle kosztowny przestój w działaniu przedsiębiorstwa. Z obliczeń ekspertów wynika, że w średniej wielkości firmie, godzina przestoju w pracy to koszt ok. 10 tysięcy złotych – z taką stratą mało kto będzie w stanie sobie poradzić. Do strat finansowych należy doliczyć także potencjalne kary ustawowe, które mogą być naliczone Twojej firmie w przypadku utraty danych, które masz obowiązek archiwizować, jeśli dojdzie do uszkodzenia nośnika fizycznego (dysku, serwera), niezwykle kosztowne będą też próby odzyskania danych.

Podsumowując, można powiedzieć, że regularny backup Twoich firmowych danych można potraktować jak inwestycję w bezpieczną i spokojną przyszłość Twojego przedsiębiorstwa. 

Jak najlepiej zabezpieczyć swoje dane?

Istnieje wiele sposobów tworzenia i zarządzania kopiami zapasowymi. Należy do nich między innymi zasada 3-2-1. Zgodnie z nią każdy przedsiębiorca powinien stosować trzy różne formy backupuDwie powinny działać w oparciu o różne technologie (na przykład serwer, dysk twardy, chmura danych), a co najmniej jedną należy przechowywać poza siedzibą firmy, na przykład w domu lub w innym bezpiecznym miejscu.

Zasada ta jest jak najbardziej słuszna i możesz się do niej stosować. Możesz także wybrać jedno oprogramowanie, które w jednej usłudze zapewni Ci bezpieczeństwo i ochronę na tym samym poziomie, co stosowanie trzech różnych nośników.

Mowa tutaj o usłudze  Acronis Backup, dzięki której łatwo i skutecznie zabezpieczysz swoje pliki, a w razie potrzeby  odzyskasz je w kilka chwil. 

Działanie Acronis Backup można opisać w trzech prostych krokach:

Krok 1. Tworzenie kopii plików, folderów i całych dysków z dowolnego źródła, które posiadasz (z komputerów i telefonów, a także serwerów, baz danych, chmur itp.)

Program obsługuje systemy: Windows i MacOS. Pozwala wykonać kopie zapasowe serwerów Windows i Linux, a także urządzeń Mobilnych z systemami Android i iOS. Z Acronis Backup zabezpieczysz także pliki przechowywane w aplikacjach takich jak SharePoint, MySQL Server, czy Oracle Database. Jeśli korzystasz z pakietu Office 365, funkcja Cloud-to-Cloud Backup pozwoli Ci wykonać kopie tworzonych w nim dokumentów. Nawet jeżeli korzystasz ze wszystkich tych platform i potrzebujesz kopii zapasowej dla każdej z nich, to żaden problem – do usługi Acronis Backup możesz podłączyć dowolną liczbę urządzeń, nawet jeśli wybierasz najtańszy pakiet.

Krok 2. Przechowywanie Twoich plików w bezpiecznym centrum danych na terenie Unii Europejskiej.

Dane przechowywane są w chmurze, a Ty możesz wybrać, ile miejsca na nie potrzebujesz oraz zapisywać dane z dużej ilości urządzeń. Dodatkowo wszystkie Twoje pliki przed wysłaniem do chmury zostają zaszyfrowane, dzięki czemu masz pewność, że tylko Ty możesz uzyskać do nich dostęp.

Oprócz szyfrowania Acronis Backup proaktywnie chroni Twoje dane przed atakiem złośliwych programów malware, bazując na systemach uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, by zapewnić Ci maksimum bezpieczeństwa danych.

Krok 3. Przywracanie utraconych plików prosto z chmury na urządzenie, na którym były pierwotnie zapisane, lub na inne wybrane przez Ciebie.

Każdy z Twoich plików może zostać przywrócony w kilkadziesiąt sekund, zawsze tam, gdzie i wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Możesz dowolnie wybierać, do jakich ilości i których danych chcesz się dostać. Jedyne czego potrzebujesz, aby błyskawicznie odzyskać swoje pliki to dostęp do internetu.

Co ważne usługę Acronis Backup dla wszystkich swoich aplikacji i urządzeń obsłużysz za pomocą maksymalnie intuicyjnego i uproszczonego interfejsu – nie będziesz tracić czasu na naukę korzystania ze skomplikowanych panel kontroli, ale będziesz zarządzać dowolnie swoimi plikami i danymi i przerzucać je pomiędzy urządzeniami.

Zainwestuj w dobrą przyszłość

Wszechstronność, skalowalność, prosta obsługa i wysoce skuteczne odzyskiwanie danych – wszystkie te cechy składają się na niezawodne urządzenie do backupu, który zapewni bezpieczeństwo Twojego przedsiębiorstwa. Skoro już wiesz, jakie zagrożenia niesie ze sobą brak aktualnych i bezpiecznych kopii zapasowych, może warto zainwestować w spokojną przyszłość Twojej firmy?

Podziel się tym artykułem:

Mozę Cię zainteresować:

Mailingi profilowane to kolejny kanał komunikacji z klientem oraz sposób na nawiązanie osobistego dialogu

Mailing profilowany – Personalizacja w komunikacji biznesowej

Tu są Twoi Klienci: https://uti.pl/pozyskiwanie-lead/mailing-profilowany/ Skuteczna komunikacja z klientami staje się koniecznym wyzwaniem dla każdej firmy.W tej sytuacji mailingi profilowane wyróżniają się jako narzędzie, które ...
Czytaj dalej →
Audyt SEO on-site i off-site

Czy znasz różnice między audytem on-site a off-site i wiesz, który rodzaj audytu SEO jest najbardziej odpowiedni dla Twojej strony internetowej?

Czy znasz różnice między audytem on-site a off-site i wiesz, który rodzaj audytu SEO jest najbardziej odpowiedni dla Twojej strony internetowej? Rynek internetowy staje się ...
Czytaj dalej →
Pozycjonowanie - SEO

Najwyższa pozycja w sieci – pozycjonowanie SEO

Najwyższa pozycja w sieci – pozycjonowanie SEO Pozycjonowanie strony internetowej. SEO – Co to? Dlaczego? Warto? Pozycjonowanie, czyli SEO (Search Engine Optimization), to zbiór działań ...
Czytaj dalej →
certyfikat ssl

Backup www – szybkie i proste przywracanie danych

Bezpieczeństwo w sieci jest niezwykle istotne. Nasze życie prywatne i zawodowe coraz bardziej koncentruje się wokół danych online. Z uwagi na ataki cybernetyczne, awarie sprzętu ...
Czytaj dalej →
Pozyskiwanie Leadow Blog

W jaki sposób kalendarz rezerwacji usprawnia Twoją stronę www dla branży beauty?

Duża konkurencyjność to obecnie cecha charakterystyczna dla rynku kosmetycznego. Wysoki poziom oferowanych usług to już za mało, aby wyjść przed szereg. By utrzymać się w ...
Czytaj dalej →
Blog Dobra Strona Www

ESET PROTECT Entry – innowacyjne oprogramowanie antywirusowe

ESET PROTECT Entry – innowacyjne oprogramowanie antywirusowe W dzisiejszym dynamicznym środowisku online, gdzie zagrożenia cyfrowe stają się coraz bardziej złożone i wyrafinowane, oprogramowanie antywirusowe odgrywa ...
Czytaj dalej →
Wizytowka W Google Mapach

System rezerwacji online i jego zastosowanie w branży beauty

System rezerwacji online i jego zastosowanie w branży beauty. W dzisiejszych czasach, podczas gdy coraz częściej ułatwiamy sobie codzienność załatwianiem naszych spraw w świecie online, ...
Czytaj dalej →
Blog Jaki Wybrac Certyfikat

Zagrożenia dla Stron Internetowych: Skutki Włamania i Zawirusowania

Strony internetowe stanowią obecnie nieodłączny element biznesu i komunikacji. Niestety, wraz z rozwojem technologii, pojawiają się również nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa stron. Niezabezpieczone witryny są ...
Czytaj dalej →
Woocommerce Blog

Sklep internetowy — Twój biznes w sieci, w który warto inwestować

Sklep internetowy — Twój biznes w sieci, w który warto inwestować W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, posiadanie dobrze zbudowanego sklepu internetowego to nie tylko korzyść, ...
Czytaj dalej →
Jak zabezpieczyć stronę i sklep internetowy

Jak zabezpieczyć stronę i sklep internetowy przed włamaniem

Jak zabezpieczyć stronę i sklep internetowy przed włamaniem W dzisiejszym cyfrowym świecie, cyberbezpieczeństwo jest kluczowym aspektem dla każdego przedsiębiorcy działającego w internecie. Prowadzenie strony internetowej ...
Czytaj dalej →
14 Lead

Wyświetlaj opinie klientów na stronie internetowej. Narzędzie wspierające Twój biznes.

Opinie klientów są istotną częścią Twojego biznesu. Klienci dzielą się swoimi wrażeniami dotyczącymi procesu usługowego, dzięki czemu wiesz, w którą stronę się rozwijasz. Jeśli masz ...
Czytaj dalej →
Opinie UTI.PL

Opinie klientów, są kluczowe dla wyników sprzedażowych Twojego biznesu. Sprawdź dlaczego!

Opinie klientów, są kluczowe dla wyników sprzedażowych Twojego biznesu.  Opinie mają znaczenie – istotne fakty i liczby Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób opinie ...
Czytaj dalej →
Opinie o UTI.PL

Jak pozyskiwać opinie dla Twojego biznesu w internecie

“Dodaj opinię o uti.pl”, czyli jak pozyskiwać opinie dla Twojego biznesu w internecie  Opinie wystawiane przez Twoich klientów są i zawsze będą kluczowe dla rozwoju ...
Czytaj dalej →
Nowoczesny hosting w UTI.PL

Nowoczesna i profesjonalna strona internetowa dla Twojego biznesu beauty

Dlaczego warto skorzystać ze Strony Branżowej? Jeśli prowadzisz firmę w branży beauty, z pewnością wiesz, że liczy się zarówno wysoka jakość usług, jak i bycie ...
Czytaj dalej →
strony www internetowe

5 dodatków WordPress, które poprawią funkcjonalność Twojej strony

Jako użytkownik WordPressa prawdopodobnie znasz już ogromną gamę dodatków dostępnych do wykorzystania na Twojej stronie internetowej. Z drugiej strony — tak wiele opcji może przytłaczać ...
Czytaj dalej →
Kariera w UTI.PL

Dyrektywa Omnibus w e-commerce – na co muszą przygotować się przedsiębiorcy?

Dyrektywa Omnibus w e-commerce – na co muszą przygotować się przedsiębiorcy? 1 stycznia 2023 roku weszła w życie unijna Dyrektywa Omnibus. Co to oznacza w ...
Czytaj dalej →
Ads

Google Ads – Co to jest i jakie niesie korzyści dla biznesu

Są jednym z najpopularniejszych systemów reklamowych dostępnych w internecie. Pozwalają docierać do potencjalnych klientów bezpośrednio na odwiedzanych przez nich stronach i w aplikacjach. A do ...
Czytaj dalej →
pozycjonowanie

Jak pozyskiwać klientów w internecie?

Wyzwanie pozyskiwania klientów jest dobrze znane każdemu, kto prowadzi własną firmę. W biznesie offline pomaga nam w tym tradycyjna reklama, siedziba w atrakcyjnym miejscu czy ...
Czytaj dalej →
Domena internetowa

Wpływ domeny internetowej na pozycjonowanie strony i sklepu

Wpływ domeny internetowej na pozycjonowanie strony lub sklepu internetowego Czy domena Twojej strony internetowej może mieć wpływ na jej pozycjonowanie? Oczywiście! Spośród ponad dwustu czynników ...
Czytaj dalej →
hosting

Wpływ hostingu na pozycjonowanie strony i SEO

  Wpływ hostingu na pozycjonowanie strony i SEO Czy pozycja strony na liście wyników wyszukiwania może zależeć od używanego hostingu? Jak najbardziej! Jego parametry zaliczają ...
Czytaj dalej →
Wizytowka W Google Mapach

Wizytówki i opinie Google – narzędzie dla Twojej firmy

Firmowa wizytówka w Google, to coś więcej niż znacznik na mapie, pod którym można znaleźć Twoją firmę. To przydatne narzędzie biznesowe, które będzie skutecznie przyciągać ...
Czytaj dalej →
Opinie o UTI.PL

Newsletter jako narzędzie pozyskiwania klientów

Pozyskiwanie subskrybentów do newslettera Jeśli masz w głowie koncepcję – wiesz, o czym chcesz informować swoich klientów i w jaki sposób planujesz im to przedstawić, ...
Czytaj dalej →
Uti Blog Niezbedne Wtyczki

Sześć wtyczek niezbędnych na Twojej stronie internetowej

Sześć wtyczek niezbędnych na Twojej stronie internetowej. Dostępne na rynku oprogramowania do zarządzania stronami internetowymi oferują niezliczone ilości wtyczek i rozszerzeń pozwalających na elastyczne dodawanie ...
Czytaj dalej →
UTI.PL - pozycjonowanie stron internetowych

Pozycjonowanie on-page i off-page

Niezależnie od branży, tematyki czy przeznaczenia strona internetowa będzie najbardziej skuteczna wtedy, kiedy będzie widoczna na wysokim miejscu listy wyników wyszukiwarek internetowych. Całość działań, które ...
Czytaj dalej →
monitoring marki

Monitoring marki – 6 korzyści dla Twojej firmy

Monitoring marki – 6 korzyści dla Twojej firmy Dokładne śledzenie każdej wzmianki o firmie i branży, obserwowanie internetowej aktywności klientów i konkurencji, a do tego ...
Czytaj dalej →
Jak Dotrzec Do Klietow Blog

Jak dotrzeć do klientów w internecie?

Użytkownik wchodzi na stronę, przegląda ofertę, wychodzi i… to wszystko? Czy opuszczenie strony internetowej oznacza koniec procesu sprzedaży i rozwiewa nadzieję na kolejne złożone zamówienie? ...
Czytaj dalej →
Woocommerce Blog

7 powodów, dla których warto sprzedawać z WooCommerce

Wtyczka sprzedażowa WooCommerce od początku swojego działania została pobrana więcej niż 7 milionów razy. Dzisiaj wspiera ponad 3 miliony sklepów internetowych na całym świecie, czyli ...
Czytaj dalej →
Pozycjonowanie W Google 1

Co wpływa na widoczność w Google?

Co wpływa na widoczność w Google? Szacuje się, że jest ich około 200, ale ich liczba nie jest dokładnie znana. Informacje o istnieniu niektórych to tylko ...
Czytaj dalej →
14 Lead

14 faktów o e-mail marketingu

Niektórzy ogłaszali jego definitywny koniec. Niemałe zamieszanie wprowadziło też RODO. Mimo to e-mail marketing pozostaje jednym z najskuteczniejszych sposobów dotarcia do klientów. Prowadzisz własny biznes? ...
Czytaj dalej →
Dlaczego warto rejestrować domeny w uti.pl?

Dlaczego warto rejestrować domeny w uti.pl?

Z listy opublikowanej przez Krajowy Rejestr Domen wynika, że adres w domenie .pl można zarejestrować u niemalże dwustu firm działających na naszym rynku. Każda z ...
Czytaj dalej →