Wizytówki i opinie Google – narzędzie dla Twojej firmy

Wizytówki i opinie Google – narzędzie dla Twojej firmy

Wizytowka W Google Mapach

Firmowa wizytówka w Google, to coś więcej niż znacznik na mapie, pod którym można znaleźć Twoją firmę. To przydatne narzędzie biznesowe, które będzie skutecznie przyciągać klientów do Twojego biznesu. W nowym wpisie na naszym blogu przeczytasz o tym, dlaczego warto je mieć. Podpowiadamy też, jak nie dać się negatywnym opiniom na Twoim profilu Google!

Internetowy gigant z doliny krzemowej oferuje swoim użytkownikom niemal niezliczone narzędzia, mające ułatwić im codzienne życie. Nie zapomina też o przedsiębiorcach. Z myślą o nich powstało narzędzie Moja Firma, czyli popularna „wizytówka” firmy. To świetne, ale czasem niedoceniane narzędzie biznesowe do rozwijania swojego wizerunku w sieci. Jak możesz je wykorzystać w swojej firmie? O tym opowiemy Ci w poniższym wpisie.

Jak działają wizytówki Google? To przede wszystkim narzędzie umożliwiające podpięcie, w konkretnej lokalizacji na mapie Google, prostej prezentacji przedsiębiorstwa, które działa w tym miejscu. Do podstawowych danych, jakie powinien zawierać każdy profil, należą: dane kontaktowe, godziny otwarcia czy opis oferowanych usług. Dodatkowo przedsiębiorca może uzupełnić swoją wizytówkę o niestandardowe godziny otwarcia, cennik usług, czy nawet możliwość rezerwacji wizyty lub stolika.

Wizytówki Google są jednak narzędziem interaktywnym – odwiedzający mają możliwość zadawania  pytań dotyczących danej firmy i wystawiania opinii w pięciogwiazdkowym systemie ocen z opcją rozszerzenia oceny o krótką recenzję.

Dlaczego warto założyć wizytówkę firmy w Google?

Zastanawiasz się, czy Twoja firma powinna mieć wizytówkę w Google? Nie czekaj, aż zrobi to ktoś inny. Sytuacje, w których niezadowoleni klienci zakładają profil firmy w mapach Google, zdarzają się bardzo często i przysparzają przedsiębiorcom wiele kłopotu. Nie dość, że w internecie „wisi” negatywna opinia, to nie są w stanie nic z nią zrobić, bo ktoś inny ma władzę nad profilem ich własnej firmy.

Brzmi okropnie, prawda? Dlatego, jeśli Twoja firma jeszcze nie ma własnego profilu, załóż go już teraz.

W zamian zyskasz świetną prezentację swojej firmy w sieci. Google bardzo mocno wspiera swoje wizytówki i doskonale je pozycjonuje. Na liście wyników wyszukiwania wizytówki widoczne są nawet powyżej dobrze wypozycjonowanych stron wizerunkowych, co właściwie gwarantuje, że zainteresowany klient zobaczy Twoją firmę. Dodatkowo wizytówki są sprzężone z mapami Google – jeśli Twój potencjalny klient będzie szukał biznesu w swojej okolicy, Twoja firma od razu zostanie mu pokazana.

Jeśli Twój biznes dopiero startuje i nie ma jeszcze własnej strony internetowej, wizytówka będzie świetnym rozwiązaniem na ten „etap przejściowy”. Zaczniesz od razu budować obecność swojej firmy w sieci i nawiążesz dialog ze swoimi klientami.

Pytania i opinie – ważna funkcja wizytówek

Jak już wspominaliśmy, wizytówki Google to narzędzie interaktywne. Google bardzo mocno stawia na dialog i warto o tym pamiętać. Dlatego zwróć uwagę na dwie funkcje, z których mogą skorzystać Twoi klienci: pytania i opinie.

Pytania zadają zazwyczaj osoby dopiero zainteresowane skorzystaniem z Twoich usług. Staraj się zawsze na nie odpowiadać i udzielać wyczerpujących odpowiedzi. W ten sposób pokażesz swoim klientom, że zapraszasz ich do skorzystania z oferty Twojego biznesu i mogą liczyć na Twoje wsparcie także na późniejszym etapie, np. podczas wyboru konkretnego produktu.

Opinie w Google wystawiają osoby, które już znają Twój biznes i są zadowolone (lub nie!) z Twojej usługi. Opiniami dzielą się byli klienci, pracownicy, czasami przedstawiciele konkurencji. W zależności od podjętych przez Ciebie działań opinie mogą być Twoim sprzymierzeńcem lub najgorszym wrogiem Twojej firmy.

Jak wykorzystać opinie Google na swoją korzyść?

Cały czas pamiętaj, że profil Twojej firmy powinien być polem dialogu między Tobą i klientem, a nie monologu internautów, których wiadomości pozostają bez odpowiedzi.

Dlatego w zdecydowanej większości przypadków na opinie, zarówno te pozytywne, jak i negatywne warto odpowiedzieć. Jeśli ktoś podzielił się pozytywnymi wrażeniami związanymi z Tobą i Twoim biznesem – podziękuj. Zajmie Ci to tylko chwilę, a będzie dobrze wyglądać w oczach autora opinii i następnych osób odwiedzających Twój profil.

Jednak pozytywne opinie to temat stosunkowo łatwy. Prędzej, czy później, na profilu Twojej firmy z pewnością pojawią się też negatywne komentarze. Jak radzić sobie z głosami niezadowolonych klientów lub (tak też bywa) osób opłaconych przez konkurencję? Jeśli chcesz wyjść z tej sytuacji z twarzą, a nawet na niej zyskać, weź sobie do serca te rady:

·Zachowaj spokój. Nawet jeżeli negatywna opinia jest, Twoim zdaniem, niesłuszna, nie ulegaj pokusie wyrzucenia z siebie frustracji. Twoje odpowiedzi powinny prezentować wysoki poziom kultury osobistej i rzeczowości.

·Pamiętaj, że reprezentujesz swoją firmę, a Twoje odpowiedzi zobaczy nie tylko autor opinii, ale też wszystkie osoby, które w przyszłości odwiedzą profil Twojej firmy. Warto pokazać im, że nawet jeśli jakiś problem faktycznie się pojawił, potrafisz uznać swój błąd i dokładasz wszelkich starań, aby przykre sytuacje więcej się nie powtarzały.

·Przenieś rozmowę za kulisy. Nie twórz wielowarstwowych dyskusji w zakładce z opiniami. Zaproś niezadowolonego klienta do prywatnej rozmowy i podaj mu dane, pod którymi może się skontaktować z Twoją firmą. Pamiętaj, że może zechcieć skorzystać z tej opcji, więc jeśli prosisz go o przysłanie maila, trzeba będzie mu odpowiedzieć! Inaczej może czekać na Ciebie kolejny, jeszcze bardziej negatywny komentarz.

·Szukaj polubownego rozwiązania. Pokaż, że  gdy trzeba, potrafisz iść na kompromisy i chcesz tego, co najlepsze nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla Twoich klientów.

·Bądź rzeczowy. Niezadowolony klient stawia konkretne zarzuty, ale Ty masz mocny argument, że sytuacja wyglądała inaczej? Bez emocji i docinków przedstaw swoją wersję wydarzeń. Bez przesadnego wchodzenia w szczegóły pokaż, że ten medal ma dwie strony.

·Pamiętaj, że czasami warto odpuścić. Są sytuacje, w których szkoda Twoich nerwów, albo takie, w których nie masz możliwości rzeczowej reakcji – na przykład, kiedy opinia jest chaotyczna i nieskładna, albo składa się z jednej gwiazdki, bez komentarza. Jak na nie odpowiedzieć? Czasami nie warto.

·Znaj swoje prawa. Google umożliwia zgłoszenie negatywnych i krzywdzących opinii – jeśli nie ma innego wyjścia, możesz skorzystać z tej możliwości. Warto jednak mieć na uwadze dwie rzeczy: po pierwsze, Gogole nie usuwa recenzji składających się z jednej gwiazdki bez żadnego komentarza, a po drugie, autor opinii dostanie informację o zgłoszeniu jego wypowiedzi i jeśli opinii nie uda się usunąć, może o tym opowiedzieć na forum publicznym.

Siedem powyższych porad można streścić w jednym zdaniu: pamiętaj, że profil Twojej firmy to jej wizytówka. Odpowiednio przygotowana prezentacja firmy w Google to narzędzie skuteczne w wymiarze praktycznym – działa na Twoich realnych, lokalnych klientów i jest mocno osadzone w konkretnej lokalizacji. Warto poświęcić czas na jej rzetelne opracowanie, a ona „odwdzięczy się” przyciąganiem kolejnych klientów dla Twojej firmy.

Podziel się tym artykułem:

Mozę Cię zainteresować:

Pozycjonowanie - SEO

Najwyższa pozycja w sieci – pozycjonowanie SEO

Najwyższa pozycja w sieci – pozycjonowanie SEO Pozycjonowanie strony internetowej. SEO – Co to? Dlaczego? Warto? Pozycjonowanie, czyli SEO (Search Engine Optimization), to zbiór działań ...
Czytaj dalej →
certyfikat ssl

Backup www – szybkie i proste przywracanie danych

Bezpieczeństwo w sieci jest niezwykle istotne. Nasze życie prywatne i zawodowe coraz bardziej koncentruje się wokół danych online. Z uwagi na ataki cybernetyczne, awarie sprzętu ...
Czytaj dalej →
Pozyskiwanie Leadow Blog

W jaki sposób kalendarz rezerwacji usprawnia Twoją stronę www dla branży beauty?

Duża konkurencyjność to obecnie cecha charakterystyczna dla rynku kosmetycznego. Wysoki poziom oferowanych usług to już za mało, aby wyjść przed szereg. By utrzymać się w ...
Czytaj dalej →
Blog Dobra Strona Www

ESET PROTECT Entry – innowacyjne oprogramowanie antywirusowe

ESET PROTECT Entry – innowacyjne oprogramowanie antywirusowe W dzisiejszym dynamicznym środowisku online, gdzie zagrożenia cyfrowe stają się coraz bardziej złożone i wyrafinowane, oprogramowanie antywirusowe odgrywa ...
Czytaj dalej →
Wizytowka W Google Mapach

System rezerwacji online i jego zastosowanie w branży beauty

System rezerwacji online i jego zastosowanie w branży beauty. W dzisiejszych czasach, podczas gdy coraz częściej ułatwiamy sobie codzienność załatwianiem naszych spraw w świecie online, ...
Czytaj dalej →
Blog Jaki Wybrac Certyfikat

Zagrożenia dla Stron Internetowych: Skutki Włamania i Zawirusowania

Strony internetowe stanowią obecnie nieodłączny element biznesu i komunikacji. Niestety, wraz z rozwojem technologii, pojawiają się również nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa stron. Niezabezpieczone witryny są ...
Czytaj dalej →
Woocommerce Blog

Sklep internetowy — Twój biznes w sieci, w który warto inwestować

Sklep internetowy — Twój biznes w sieci, w który warto inwestować W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, posiadanie dobrze zbudowanego sklepu internetowego to nie tylko korzyść, ...
Czytaj dalej →
Jak zabezpieczyć stronę i sklep internetowy

Jak zabezpieczyć stronę i sklep internetowy przed włamaniem

Jak zabezpieczyć stronę i sklep internetowy przed włamaniem W dzisiejszym cyfrowym świecie, cyberbezpieczeństwo jest kluczowym aspektem dla każdego przedsiębiorcy działającego w internecie. Prowadzenie strony internetowej ...
Czytaj dalej →
14 Lead

Wyświetlaj opinie klientów na stronie internetowej. Narzędzie wspierające Twój biznes.

Opinie klientów są istotną częścią Twojego biznesu. Klienci dzielą się swoimi wrażeniami dotyczącymi procesu usługowego, dzięki czemu wiesz, w którą stronę się rozwijasz. Jeśli masz ...
Czytaj dalej →
Opinie UTI.PL

Opinie klientów, są kluczowe dla wyników sprzedażowych Twojego biznesu. Sprawdź dlaczego!

Opinie klientów, są kluczowe dla wyników sprzedażowych Twojego biznesu.  Opinie mają znaczenie – istotne fakty i liczby Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób opinie ...
Czytaj dalej →
Opinie o UTI.PL

Jak pozyskiwać opinie dla Twojego biznesu w internecie

“Dodaj opinię o uti.pl”, czyli jak pozyskiwać opinie dla Twojego biznesu w internecie  Opinie wystawiane przez Twoich klientów są i zawsze będą kluczowe dla rozwoju ...
Czytaj dalej →
Nowoczesny hosting w UTI.PL

Nowoczesna i profesjonalna strona internetowa dla Twojego biznesu beauty

Dlaczego warto skorzystać ze Strony Branżowej? Jeśli prowadzisz firmę w branży beauty, z pewnością wiesz, że liczy się zarówno wysoka jakość usług, jak i bycie ...
Czytaj dalej →
strony www internetowe

5 dodatków WordPress, które poprawią funkcjonalność Twojej strony

Jako użytkownik WordPressa prawdopodobnie znasz już ogromną gamę dodatków dostępnych do wykorzystania na Twojej stronie internetowej. Z drugiej strony — tak wiele opcji może przytłaczać ...
Czytaj dalej →
Kariera w UTI.PL

Dyrektywa Omnibus w e-commerce – na co muszą przygotować się przedsiębiorcy?

Dyrektywa Omnibus w e-commerce – na co muszą przygotować się przedsiębiorcy? 1 stycznia 2023 roku weszła w życie unijna Dyrektywa Omnibus. Co to oznacza w ...
Czytaj dalej →
Ads

Google Ads – Co to jest i jakie niesie korzyści dla biznesu

Są jednym z najpopularniejszych systemów reklamowych dostępnych w internecie. Pozwalają docierać do potencjalnych klientów bezpośrednio na odwiedzanych przez nich stronach i w aplikacjach. A do ...
Czytaj dalej →
pozycjonowanie

Jak pozyskiwać klientów w internecie?

Wyzwanie pozyskiwania klientów jest dobrze znane każdemu, kto prowadzi własną firmę. W biznesie offline pomaga nam w tym tradycyjna reklama, siedziba w atrakcyjnym miejscu czy ...
Czytaj dalej →
Domena internetowa

Wpływ domeny internetowej na pozycjonowanie strony i sklepu

Wpływ domeny internetowej na pozycjonowanie strony lub sklepu internetowego Czy domena Twojej strony internetowej może mieć wpływ na jej pozycjonowanie? Oczywiście! Spośród ponad dwustu czynników ...
Czytaj dalej →
hosting

Wpływ hostingu na pozycjonowanie strony i SEO

  Wpływ hostingu na pozycjonowanie strony i SEO Czy pozycja strony na liście wyników wyszukiwania może zależeć od używanego hostingu? Jak najbardziej! Jego parametry zaliczają ...
Czytaj dalej →
Opinie o UTI.PL

Newsletter jako narzędzie pozyskiwania klientów

Pozyskiwanie subskrybentów do newslettera Jeśli masz w głowie koncepcję – wiesz, o czym chcesz informować swoich klientów i w jaki sposób planujesz im to przedstawić, ...
Czytaj dalej →
Uti Blog Niezbedne Wtyczki

Sześć wtyczek niezbędnych na Twojej stronie internetowej

Sześć wtyczek niezbędnych na Twojej stronie internetowej. Dostępne na rynku oprogramowania do zarządzania stronami internetowymi oferują niezliczone ilości wtyczek i rozszerzeń pozwalających na elastyczne dodawanie ...
Czytaj dalej →
UTI.PL - pozycjonowanie stron internetowych

Pozycjonowanie on-page i off-page

Niezależnie od branży, tematyki czy przeznaczenia strona internetowa będzie najbardziej skuteczna wtedy, kiedy będzie widoczna na wysokim miejscu listy wyników wyszukiwarek internetowych. Całość działań, które ...
Czytaj dalej →
monitoring marki

Monitoring marki – 6 korzyści dla Twojej firmy

Monitoring marki – 6 korzyści dla Twojej firmy Dokładne śledzenie każdej wzmianki o firmie i branży, obserwowanie internetowej aktywności klientów i konkurencji, a do tego ...
Czytaj dalej →
backup danych

Dlaczego backup danych jest niezbędny

Dlaczego backup danych jest niezbędny Każdego roku 31 marca obchodzimy międzynarodowy dzień backupu, który ma zwracać uwagę społeczeństwa na konieczność wykonywania kopii zapasowych. O tej ...
Czytaj dalej →
Jak Dotrzec Do Klietow Blog

Jak dotrzeć do klientów w internecie?

Użytkownik wchodzi na stronę, przegląda ofertę, wychodzi i… to wszystko? Czy opuszczenie strony internetowej oznacza koniec procesu sprzedaży i rozwiewa nadzieję na kolejne złożone zamówienie? ...
Czytaj dalej →
Woocommerce Blog

7 powodów, dla których warto sprzedawać z WooCommerce

Wtyczka sprzedażowa WooCommerce od początku swojego działania została pobrana więcej niż 7 milionów razy. Dzisiaj wspiera ponad 3 miliony sklepów internetowych na całym świecie, czyli ...
Czytaj dalej →
Pozycjonowanie W Google 1

Co wpływa na widoczność w Google?

Co wpływa na widoczność w Google? Szacuje się, że jest ich około 200, ale ich liczba nie jest dokładnie znana. Informacje o istnieniu niektórych to tylko ...
Czytaj dalej →
14 Lead

14 faktów o e-mail marketingu

Niektórzy ogłaszali jego definitywny koniec. Niemałe zamieszanie wprowadziło też RODO. Mimo to e-mail marketing pozostaje jednym z najskuteczniejszych sposobów dotarcia do klientów. Prowadzisz własny biznes? ...
Czytaj dalej →
Dlaczego warto rejestrować domeny w uti.pl?

Dlaczego warto rejestrować domeny w uti.pl?

Z listy opublikowanej przez Krajowy Rejestr Domen wynika, że adres w domenie .pl można zarejestrować u niemalże dwustu firm działających na naszym rynku. Każda z ...
Czytaj dalej →
mobilne biuro uti.pl

Mobilne biuro – nasze wrażenia

Naszym klientom chcemy polecać tylko sprawdzone i dobrze znane nam narzędzia. Takie, z których sami lubimy korzystać i wiemy, że można na nich polegać w ...
Czytaj dalej →
Pozyskiwanie Leadow Blog

Narzędzia do pozyskiwania leadów sprzedażowych

Większa sprzedaż, wyższe zaufanie klientów i budowanie z nimi lepszych relacji – to tylko niektóre z zalet konwersji leadów sprzedażowych. Do osiągnięcia tych efektów możesz ...
Czytaj dalej →