Jak pozyskiwać opinie dla Twojego biznesu w internecie

Jak pozyskiwać opinie dla Twojego biznesu w internecie

Opinie o UTI.PL

“Dodaj opinię o uti.pl”, czyli jak pozyskiwać opinie dla Twojego biznesu w internecie 

Opinie wystawiane przez Twoich klientów są i zawsze będą kluczowe dla rozwoju Twojego biznesu, chociaż czasem może wydawać się, że w szybkim procesie zakupowym klienci nie skupiają się na komentarzach. 

Na pewno niektórzy z nich zdecydują się na Twoje usługi np. z polecenia, czy chociażby ze względu na korzystną cenę, nie zważając na opinie. Jednak ze względu na dużą liczbę podobnych usług, znacznie większa część klientów najpierw dokona wstępnej selekcji właśnie na podstawie ocen i komentarzy. Wynika to zarówno z chęci wybrania produktu lub usługi najlepszej jakości, ale też zminimalizowania ryzyka związanego z pojawianiem się coraz częściej stron np. wyłudzających dane lub po prostu oszukujących klientów.

Klienci lubią korzystać z opinii innych użytkowników nie tylko z powodu braku zaufania do danego biznesu, ale po prostu z chęci dobrej inwestycji własnych pieniędzy. Nikt nie lubi ich marnować!  

Czy klienci zwracają uwagę na opinie w intrenecie?

Według ankiety przeprowadzonej przez BrightLocal w 2023 r., aż 98% konsumentów sprawdza opinie firm lokalnych, a 91% konsumentów czyta recenzje online firm zlokalizowanych poza ich miejscem zamieszkania (BrightLocal, 2023). Wyniki badania pokazują, że oceny i opinie są kluczowe dla rozwoju, ponieważ umacniają pozycję biznesu jako wiarygodnego i wartego zainteresowania. 

Żyjemy w czasach, w których klient musi z ostrożnością podchodzić do wyboru usługi, a publiczne opinie są świetnym sposobem na weryfikację biznesu. 

Spójrzmy na to z perspektywy użytkownika. Po wyszukaniu usługi A otrzymamy trzy wyniki: A z większością negatywnych komentarzy, A bez komentarzy i A z większością pozytywnych. Oczywiste jest, że w takim zestawieniu biznes z negatywnymi opiniami nie będzie dla nas interesujący. Pozostaje biznes bez opinii oraz biznes z pozytywnymi opiniami. W przypadku gdy klient nie zna żadnego z nich i nie wie nic oprócz tego, co jest w internecie, pozytywne komentarze dodają biznesowi wartości. Klient prawdopodobnie wybierze te usługi, które wcześniej zostały potwierdzone zadowoleniem innych użytkowników.

Przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę także na serwis z opiniami, które często są wsparciem w wyborze danej usługi. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce Google frazę np. “opinie uti.pl”, a w wynikach wyszukiwania pojawią się portale, na których wystawia się opinie o konkretnym usługodawcy. Komentarze na temat Twojego biznesu, mogą znaleźć się na tego rodzaju stronach nawet bez Twojej wiedzy. Zostając w internecie na bardzo długo, trwale kreując wizerunek rozwoju Twojego biznesu i docierając do wielu użytkowników, nawet po latach. 

Co więcej, zwróć uwagę, że liczba usługodawców reklamujących się w internecie stale rośnie. Dlatego zdobywając opinię już teraz, umacniasz swoją pozycję i wyróżniasz się na tle nowszych biznesów. Firma z doświadczeniem potwierdzonym wieloletnim zadowoleniem klientów zawsze będzie lepiej prezentować się na tle biznesów, które nie dbają o publiczną ocenę swojej działalności! 

Czy już przekonaliśmy Cię, że warto pozyskiwać opinie na temat Twojego biznesu w sieci? Poniżej dowiesz się, jak zrobić to skutecznie. 

 

W jaki sposób zaangażować klientów do pozostawienia opinii o naszym biznesie?

Wizytówka Google – jedno najważniejszych narzędzi dla Twojego biznesu

Jednym z najważniejszych profili wykorzystywanych do pozyskiwania opinii jest Wizytówka Google, czyli profil Twojej firmy w serwisie Google.  To narzędzie, które wzmacnia widoczność Twojego biznesu w internecie, jednocześnie zawierając podstawowe informacje o Twojej firmie. Klient z łatwością może wystawić ocenę, komentarz i dodać zdjęcie, a następnie porównać Twoje usługi z innymi. Google Moja Firma jest podstawowym i bardzo popularnym narzędziem, dlatego każdy internetowy biznes powinien skupić się na dobrym przedstawieniu swojej działalności za jego pomocą. Co więcej, narzędzie to umożliwia zrobienie dobrego „pierwszego wrażenia”, ponieważ po wpisaniu frazy w wyszukiwarkę najczęściej pierwszymi wynikami będą właśnie wizytówki Google! 

 

Media społecznościowe – zainteresuj użytkowników, a następnie poproś o pozostawienie opinii 

Promuj i zachęcaj do odwiedzenia Twoich mediów społecznościowych. Facebook i Instagram są jednymi z najpopularniejszych portali, które można wykorzystać do zainteresowania odbiorców swoją marką, ale też do zbierania opinii. Angażujące i ciekawe prowadzenie profili nie jest łatwe, ale zawsze warto utrzymywać komunikację z odbiorcami, chociaż na jednym medium społecznościowym. 

Facebook posiada rozbudowany oraz łatwy w obsłudze system umożliwiający zarówno ocenę naszej działalności, jak i pozostawienie opinii. Pozwala również na publiczną odpowiedź na opinię klienta. 

Klient napisał wiadomość prywatną z podziękowaniami lub osobiście podzielił się pozytywnymi wrażeniami? Wykorzystaj tę historię jako post i podziel się nią z innymi odbiorcami. To również może zachęcić innych klientów to pozostawienia własnej opinii. W komunikacji z klientami wykorzystaj call to action, czyli frazy zachęcające odbiorców do działania np.:

 “Aniu! Bardzo dziękujemy za zakup naszego produktu. Jeśli jesteś zadowolona z procesu sprzedaży, zostaw swoją opinię! Będziemy bardzo wdzięczni – Pozdrawiamy Team uti.pl”

Klasyczne posty z prośbą o wystawienie komentarza, też są dobrym pomysłem. Prośbę możesz wzmocnić np. ofertą otrzymania e-booka lub rabatu. 

Własna strona internetowa – widżety ułatwiające komunikację z klientem

Wyżej wymienione rodzaje komunikatów można zastosować w różnych mediach, dopasowanych do Twoich preferencji. Alternatywą dla profilu na Facebooku jest posiadanie własnej strony, którą można urozmaicić o widżety, czyli dodatki umożliwiające łatwe pozyskiwanie opinii lub przekierowujące do serwisu z ocenami klientów. 

Zastosowanie widżetów powinno być jednak przemyślane, ponieważ ich nadmiar przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego. Pamiętajmy, że oprócz wyskakujących widżetów odwiedzający stronę widzi wiele innych komunikatów, takich jak zaproszenie do newslettera, wysyłania powiadomień, czy prośba o akceptację plików cookies. Jeśli nie chcesz ryzykować, że klient poczuje się przytłoczony liczbą powiadomień, możesz postawić na prostą zakładkę z opiniami, np. „klienci uti.pl – opinie”. 

 

Stwórz własne konto w serwisie z ocenami i zadbaj o kontakt z klientem

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, istnieją również specjalne serwisy do wystawiania opinii. Jeśli jest taka możliwość, warto na wybranym serwisie założyć konto firmowe i odpowiadać zarówno na pozytywne, jak i negatywne komentarze. Podobnie w przypadku stron branżowych i sprzedażowych, warto brać czynny udział w odpowiadaniu na opinie klientów, zwykłym “dziękuję”, czy prostym komunikatem:

“Jako zespół uti.pl bardzo doceniamy Twoją opinię i z pewnością wykorzystamy ją do ulepszenia naszej działalności. Dziękujemy!”.

Tego rodzaju nastawienie może wzmocnić więź między firmą a klientem, co może zachęcić go do ponownego skorzystania z naszych usług. Klient będzie też widział, że zależy Ci na nim oraz na utrzymaniu dobrego wizerunku!

 

Jak zachęcić klientów poza internetem do pozostawienia opinii?

Reklamuj swoje profile społecznościowe, a nawet Wizytówkę Google także poza internetem. Zachęcaj do ich odwiedzenia, szczególnie jeśli klient jest zadowolony z usługi. Nie zapominaj o stałych klientach – oni już są zadowoleni ze współpracy z Tobą, więc tym chętniej wyrażą swoją opinię online. Będąc szczerym i przyjaznym, usługodawcą zwiększamy szanse na to, że klient chętniej zaangażuje się w relacje, ostatecznie pozostawiając opinie. Pamiętaj jednak, aby zachować umiar i nie być nachalnym, bo wtedy Twoje prośby mogą odtrącić klientów.

W świecie poza internetem częstą praktyką jest dołączanie do zamówienia lub udostępnione w widocznym miejscu w firmie wizytówki wraz z zachęcającym do działania napisem np.:  

“Daj nam znać, co o nas sądzisz! Wejdź na stronę uti.pl i podziel się swoją opinią.”

Podsumowując, istnieje wiele różnych mediów i sposobów komunikacji, które umożliwiają pozyskanie opinii od klienta. Co powinieneś zapamiętać, by wypracować relacje z klientami, by chcieli zostawiać w sieci opinie o Twoim biznesie?

  • Pamiętaj, aby umożliwić jak najłatwiejszy sposób na pozostawienie opinii.
  • W komunikacji z klientami bądź szczery, przyjazny, ale też profesjonalny. Unikaj sztuczności i uogólnień.
  • Komunikacja spersonalizowana daje znacznie większe szanse na uzyskanie uwagi klienta.
  • Dbaj o opinie o swoich usługach, jak i o wizerunek Twojego biznesu. Staraj się reagować na wszystkie opinie nawet zwykłym lajkiem. 
  • Odpowiadaj szczególnie na długie i wyczerpujące komentarze. Na te negatywne też!Podziel się tym artykułem:

Mozę Cię zainteresować:

Blog Jaki Wybrac Certyfikat

Zagrożenia dla Stron Internetowych: Skutki Włamania i Zawirusowania

Strony internetowe stanowią obecnie nieodłączny element biznesu i komunikacji. Niestety, wraz z rozwojem technologii, pojawiają się również nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa stron. Niezabezpieczone witryny są
Czytaj dalej →
Woocommerce Blog

Sklep internetowy — Twój biznes w sieci, w który warto inwestować

Sklep internetowy — Twój biznes w sieci, w który warto inwestować W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, posiadanie dobrze zbudowanego sklepu internetowego to nie tylko korzyść,
Czytaj dalej →
Jak zabezpieczyć stronę i sklep internetowy

Jak zabezpieczyć stronę i sklep internetowy przed włamaniem

Jak zabezpieczyć stronę i sklep internetowy przed włamaniem W dzisiejszym cyfrowym świecie, cyberbezpieczeństwo jest kluczowym aspektem dla każdego przedsiębiorcy działającego w internecie. Prowadzenie strony internetowej
Czytaj dalej →
14 Lead

Wyświetlaj opinie klientów na stronie internetowej. Narzędzie wspierające Twój biznes.

Opinie klientów są istotną częścią Twojego biznesu. Klienci dzielą się swoimi wrażeniami dotyczącymi procesu usługowego, dzięki czemu wiesz, w którą stronę się rozwijasz. Jeśli masz
Czytaj dalej →
Opinie UTI.PL

Opinie klientów, są kluczowe dla wyników sprzedażowych Twojego biznesu. Sprawdź dlaczego!

Opinie klientów, są kluczowe dla wyników sprzedażowych Twojego biznesu.  Opinie mają znaczenie – istotne fakty i liczby Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób opinie
Czytaj dalej →
Nowoczesny hosting w UTI.PL

Nowoczesna i profesjonalna strona internetowa dla Twojego biznesu beauty

Dlaczego warto skorzystać ze Strony Branżowej? Jeśli prowadzisz firmę w branży beauty, z pewnością wiesz, że liczy się zarówno wysoka jakość usług, jak i bycie
Czytaj dalej →
strony www internetowe

5 dodatków WordPress, które poprawią funkcjonalność Twojej strony

Jako użytkownik WordPressa prawdopodobnie znasz już ogromną gamę dodatków dostępnych do wykorzystania na Twojej stronie internetowej. Z drugiej strony — tak wiele opcji może przytłaczać
Czytaj dalej →
Kariera w UTI.PL

Dyrektywa Omnibus w e-commerce – na co muszą przygotować się przedsiębiorcy?

Dyrektywa Omnibus w e-commerce – na co muszą przygotować się przedsiębiorcy? 1 stycznia 2023 roku weszła w życie unijna Dyrektywa Omnibus. Co to oznacza w
Czytaj dalej →
Ads

Google Ads – Co to jest i jakie niesie korzyści dla biznesu

Są jednym z najpopularniejszych systemów reklamowych dostępnych w internecie. Pozwalają docierać do potencjalnych klientów bezpośrednio na odwiedzanych przez nich stronach i w aplikacjach. A do
Czytaj dalej →
pozycjonowanie

Jak pozyskiwać klientów w internecie?

Wyzwanie pozyskiwania klientów jest dobrze znane każdemu, kto prowadzi własną firmę. W biznesie offline pomaga nam w tym tradycyjna reklama, siedziba w atrakcyjnym miejscu czy
Czytaj dalej →
Domena internetowa

Wpływ domeny internetowej na pozycjonowanie strony i sklepu

Wpływ domeny internetowej na pozycjonowanie strony lub sklepu internetowego Czy domena Twojej strony internetowej może mieć wpływ na jej pozycjonowanie? Oczywiście! Spośród ponad dwustu czynników
Czytaj dalej →
hosting

Wpływ hostingu na pozycjonowanie strony i SEO

  Wpływ hostingu na pozycjonowanie strony i SEO Czy pozycja strony na liście wyników wyszukiwania może zależeć od używanego hostingu? Jak najbardziej! Jego parametry zaliczają
Czytaj dalej →
Wizytowka W Google Mapach

Wizytówki i opinie Google – narzędzie dla Twojej firmy

Firmowa wizytówka w Google, to coś więcej niż znacznik na mapie, pod którym można znaleźć Twoją firmę. To przydatne narzędzie biznesowe, które będzie skutecznie przyciągać
Czytaj dalej →
Opinie o UTI.PL

Newsletter jako narzędzie pozyskiwania klientów

Pozyskiwanie subskrybentów do newslettera Jeśli masz w głowie koncepcję – wiesz, o czym chcesz informować swoich klientów i w jaki sposób planujesz im to przedstawić,
Czytaj dalej →
Uti Blog Niezbedne Wtyczki

Sześć wtyczek niezbędnych na Twojej stronie internetowej

Sześć wtyczek niezbędnych na Twojej stronie internetowej. Dostępne na rynku oprogramowania do zarządzania stronami internetowymi oferują niezliczone ilości wtyczek i rozszerzeń pozwalających na elastyczne dodawanie
Czytaj dalej →
UTI.PL - pozycjonowanie stron internetowych

Pozycjonowanie on-page i off-page

Niezależnie od branży, tematyki czy przeznaczenia strona internetowa będzie najbardziej skuteczna wtedy, kiedy będzie widoczna na wysokim miejscu listy wyników wyszukiwarek internetowych. Całość działań, które
Czytaj dalej →
monitoring marki

Monitoring marki – 6 korzyści dla Twojej firmy

Monitoring marki – 6 korzyści dla Twojej firmy Dokładne śledzenie każdej wzmianki o firmie i branży, obserwowanie internetowej aktywności klientów i konkurencji, a do tego
Czytaj dalej →
backup danych

Dlaczego backup danych jest niezbędny

Dlaczego backup danych jest niezbędny Każdego roku 31 marca obchodzimy międzynarodowy dzień backupu, który ma zwracać uwagę społeczeństwa na konieczność wykonywania kopii zapasowych. O tej
Czytaj dalej →
Jak Dotrzec Do Klietow Blog

Jak dotrzeć do klientów w internecie?

Użytkownik wchodzi na stronę, przegląda ofertę, wychodzi i… to wszystko? Czy opuszczenie strony internetowej oznacza koniec procesu sprzedaży i rozwiewa nadzieję na kolejne złożone zamówienie?
Czytaj dalej →
Woocommerce Blog

7 powodów, dla których warto sprzedawać z WooCommerce

Wtyczka sprzedażowa WooCommerce od początku swojego działania została pobrana więcej niż 7 milionów razy. Dzisiaj wspiera ponad 3 miliony sklepów internetowych na całym świecie, czyli
Czytaj dalej →
Pozycjonowanie W Google 1

Co wpływa na widoczność w Google?

Co wpływa na widoczność w Google? Szacuje się, że jest ich około 200, ale ich liczba nie jest dokładnie znana. Informacje o istnieniu niektórych to tylko
Czytaj dalej →
14 Lead

14 faktów o e-mail marketingu

Niektórzy ogłaszali jego definitywny koniec. Niemałe zamieszanie wprowadziło też RODO. Mimo to e-mail marketing pozostaje jednym z najskuteczniejszych sposobów dotarcia do klientów. Prowadzisz własny biznes?
Czytaj dalej →
Dlaczego warto rejestrować domeny w uti.pl?

Dlaczego warto rejestrować domeny w uti.pl?

Z listy opublikowanej przez Krajowy Rejestr Domen wynika, że adres w domenie .pl można zarejestrować u niemalże dwustu firm działających na naszym rynku. Każda z
Czytaj dalej →
mobilne biuro uti.pl

Mobilne biuro – nasze wrażenia

Naszym klientom chcemy polecać tylko sprawdzone i dobrze znane nam narzędzia. Takie, z których sami lubimy korzystać i wiemy, że można na nich polegać w
Czytaj dalej →
Pozyskiwanie Leadow Blog

Narzędzia do pozyskiwania leadów sprzedażowych

Większa sprzedaż, wyższe zaufanie klientów i budowanie z nimi lepszych relacji – to tylko niektóre z zalet konwersji leadów sprzedażowych. Do osiągnięcia tych efektów możesz
Czytaj dalej →
Uti Blog Wszystko O Pozycjonowaniu

Wszystko o pozycjonowaniu

Nasi klienci zadają nam wiele pytań – i bardzo dobrze, bo kto pyta nie błądzi. Często te same wątpliwości ma wiele osób, dlatego zebraliśmy te
Czytaj dalej →
Wordpress Blog

Czy warto budować stronę w WordPress?

Pośród systemów do tworzenia i zarządzania treścią stron internetowych od lat króluje aplikacja WordPress. Czy najpopularniejszy CMS faktycznie jest najlepszy? Dzisiaj na naszym blogu sprawdzamy,
Czytaj dalej →
Blog Mobilnosc 80

Mobilność strony internetowej

Mobilność strony internetowej – dlaczego jest tak ważna? Wiele mówi się, o tym, że dobra strona internetowa powinna być mobilna, a witryna, która nie będzie
Czytaj dalej →
Opinie UTI.PL

Przenoszenie hostingu

Jak wygląda przenoszenie hostingu do uti.pl? Na rynku usług internetowych działa obecnie wiele firm, dlatego może zdarzyć się, że oferta, na którą się zdecydowałeś, nie
Czytaj dalej →
Blog Pakiet Opieki

Jak dbać o stronę ?

Najważniejsze zasady dbania o stronę internetową Każda witryna internetowa była inwestycją czasu i pieniędzy, dlatego warto prawidłowo o nią dbać, żeby ta inwestycja opłaciła się
Czytaj dalej →