Pozycjonowanie on-page i off-page

Pozycjonowanie on-page i off-page

UTI.PL - pozycjonowanie stron internetowych

Niezależnie od branży, tematyki czy przeznaczenia strona internetowa będzie najbardziej skuteczna wtedy, kiedy będzie widoczna na wysokim miejscu listy wyników wyszukiwarek internetowych. Całość działań, które mają zapewnić stron dobre pozycje, znana pod nazwą SEO dzieli się na dwie podstawowe części: działania on page i off page. Czym się różnią, jakie dają efekty i kiedy jest stosować? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Nazwa SEO jest skrótem od anglojęzycznego określenia search engine optimatization, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza optymalizację pod kątem wyszukiwarki internetowej. W praktyce SEO to wszystkie działania podejmowane wobec wybranej witryny internetowej, których celem jest „wywindowanie” jej na jak najwyższe miejsca na liście wyników wyszukiwania. Ze względu na jej popularność strony internetowe najczęściej optymalizuje się pod kątem wyszukiwarki Google.

Jaki jest cel SEO? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Im wyższe miejsca na listach wyników wyszukiwania Google, tym więcej osób zobaczy stronę, odwiedzi ją i przyniesie zysk jej właścicielowi, na przykład korzystając z oferty jego firmy, albo dzięki wyświetleniom reklam na stronie.

Całość działań, które podejmujemy w celu optymalizacji witryny pod kątem wyszukiwarek, dzieli się na dwa rodzaje: on-page i off-page.

SEO on-page i off-page – na czym polega?

Działania on-page (z ang. na stronie), jak wskazuje nazwa, dotyczą tego rodzaju dostosowania pod SEO, którego dokonuje się w ramach danej witryny internetowej. Optymalizacja on-page, na przykład:

  •  Optymalizację kodu strony
  •  Optymalizację nagłówków umieszczonych na podstronach witryny
  •  Optymalizację obrazów i ich opisów
  • Optymalizację wtyczek
  •  Optymalizację tagów i słów kluczowych zawartych w strukturze strony
  •  Przygotowanie i umieszczenie w odpowiedni sposób wysokiej jakości treści zawierającej słowa kluczowe.

Z kolei działania off-page (z ang. poza stroną) podejmujemy w otoczeniu strony, na przykład:

  •  Umieszczając linki we wpisach na forach specjalistycznych i branżowych
  •  Wykupując artykuły sponsorowane
  •  Przygotowując firmowego bloga
  • Monitorując media, internet i media społecznościowe w celu utrzymania dobrej opinii o firmie.

 SEO on-page i off-page – efekty

Żeby zrozumieć, na czym polega SEO warto wiedzieć, w jaki sposób wyszukiwarka Google porządkuje strony. Służą jej do tego algorytmy pełzające, tzw. crawlery, które „czytają” każdą napotkaną stronę internetową linijka po linijce i analizują to, co napotkają na swojej drodze: tekst, linki, obrazy, elementy multimedialne itd. Analiza odbywa się zarówno pod kątem dopasowania do słów kluczowych, jak i pozostałych czynników rankingowych uwzględnianych przez Google.

Jeśli wyniki analizy są dla Google pomyślne, strona ma szansę znaleźć się na wyższych miejscach wyników wyszukiwania, a jeśli nie – zostaje przeniesiona na jej dół.

SEO on-page sprawia, że strona staje się bardziej przyjazna robotom Google i pozwala im w łatwiejszy sposób określić, w odpowiedzi na jakie pytania użytkowników ma wyświetlać się na liście wyników. Dlatego tak ważny jest precyzyjny dobór słów kluczowych i umiejętne zastosowanie ich w treści na stronie internetowej. Dobra optymalizacja strony wskazuje też robotom Google, że jest ona przyjazna użytkownikom i wiarygodna, czyli, że można ją promować w wynikach wyszukiwania.

Z kolei SEO off-page służy przede wszystkim budowaniu dobrej reputacji danej witryny internetowej. Domena, do której linki często udostępniane są w sieci, będzie miała większe szanse na zaistnienie na wysokich miejscach listy wyników wyszukiwania. I chociaż prawdą jest, że liczy się duża liczba linkowań, trzeba pamiętać, że równie ważna jest ich jakość. Jeśli nazwa domeny lub prowadzące do niej linki znajdują się na wysokiej jakości portalach i forach branżowych – Google uzna tę stronę za wiarygodną i związaną z określonym tematem. Z kolei jeśli linki będą umieszczone na stronach o wątpliwej renomie, Google może uznać, że nie warto ufać linkowanej witrynie.

Co wpływa na widoczność Twojej strony w Google? Listę najważniejszych, najciekawszych i… najdziwniejszych czynników rankingowych znajdziesz na naszym blogu!

SEO on-page i off-page – kiedy stosować?

Działania SEO można wdrażać we właściwie każdym momencie istnienia strony internetowej. Nie ulega jednak wątpliwości, że najlepiej jest o nie zadbać już podczas budowania witryny – na tym etapie optymalizacja będzie najmniej kłopotliwa i najszybsza. Ta zasada dotyczy przede wszystkim działań on-page, które są niejako „wbudowane” w stronę. Działania off-page można rozpocząć nieco później, ale też nie należy z nimi zwlekać, bo pomagają budować popularność witryny i jej pozycję w wyszukiwarce Google już od samego początku jej działania.

SEO on-page i off-page – jak wdrożyć?

Znając podstawy SEO, można wdrażać je na swojej witrynie internetowej, ale nie da się ukryć, że to żmudny i trudny dla początkujących proces. Co ważne, SEO strony wymaga częstej aktualizacji, ze względu na zmiany fraz kluczowych lub czynników rankingowych Google. O tym, jak wiele uwagi należy poświęcić SEO i jego udoskonalaniu może świadczyć na przykład fakt, że istnieją całe firmy poświęcone tej działalności.

Dlatego, jeśli samemu nie jest się specjalistą, prowadzenie SEO strony najlepiej zlecić je zespołowi profesjonalistów. W takim wypadku wdrożenie SEO rozpoczyna się od audytu strony, podczas którego pracownik firmy korzystając z własnego doświadczenia i specjalistycznego oprogramowania sprawdza, jakie zmiany należy wprowadzić na stronie i w jej otoczeniu w sieci, aby była bardziej przyjazna wyszukiwarce Google. Po audycie powinna zostać opracowana strategia wzajemnie uzupełniających się działań on-page i off-page. Taki plan może obejmować nawet kilka lub kilkanaście miesięcy, bo należy pamiętać, że skutków działań SEO nie zobaczymy z dnia na dzień. Następnie specjaliści działają zgodnie z ustalonym planem, a klient (zazwyczaj raz w miesiącu) otrzymuje raporty z przeprowadzonych prac i wyników swojej strony internetowej.

Taki zespół specjalistów pracuje dla nas – w uti.pl. Jeśli zastanawiasz się, czy Twoja strona potrzebuje działań SEO, skontaktuj się z nami, a my przeprowadzimy jej audyt. Jeśli potrzebujesz wsparcia w optymalizacji on-page i off-page chętnie weźmiemy Twoją stronę pod opiekę i będziemy razem z Tobą budować jej pozycję w internecie!

Jeśli masz pytania dotyczące SEO skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo lub przez formularz na stronie. Na część najpopularniejszych pytań odpowiedzieliśmy w tekście na naszym blogu: wszystko o pozycjonowaniu – być może znajdziesz w nim odpowiedź na nurtujące Cię pytania.

Podziel się tym artykułem:

Mozę Cię zainteresować:

Pozycjonowanie - SEO

Najwyższa pozycja w sieci – pozycjonowanie SEO

Najwyższa pozycja w sieci – pozycjonowanie SEO Pozycjonowanie strony internetowej. SEO – Co to? Dlaczego? Warto? Pozycjonowanie, czyli SEO (Search Engine Optimization), to zbiór działań ...
Czytaj dalej →
certyfikat ssl

Backup www – szybkie i proste przywracanie danych

Bezpieczeństwo w sieci jest niezwykle istotne. Nasze życie prywatne i zawodowe coraz bardziej koncentruje się wokół danych online. Z uwagi na ataki cybernetyczne, awarie sprzętu ...
Czytaj dalej →
Pozyskiwanie Leadow Blog

W jaki sposób kalendarz rezerwacji usprawnia Twoją stronę www dla branży beauty?

Duża konkurencyjność to obecnie cecha charakterystyczna dla rynku kosmetycznego. Wysoki poziom oferowanych usług to już za mało, aby wyjść przed szereg. By utrzymać się w ...
Czytaj dalej →
Blog Dobra Strona Www

ESET PROTECT Entry – innowacyjne oprogramowanie antywirusowe

ESET PROTECT Entry – innowacyjne oprogramowanie antywirusowe W dzisiejszym dynamicznym środowisku online, gdzie zagrożenia cyfrowe stają się coraz bardziej złożone i wyrafinowane, oprogramowanie antywirusowe odgrywa ...
Czytaj dalej →
Wizytowka W Google Mapach

System rezerwacji online i jego zastosowanie w branży beauty

System rezerwacji online i jego zastosowanie w branży beauty. W dzisiejszych czasach, podczas gdy coraz częściej ułatwiamy sobie codzienność załatwianiem naszych spraw w świecie online, ...
Czytaj dalej →
Blog Jaki Wybrac Certyfikat

Zagrożenia dla Stron Internetowych: Skutki Włamania i Zawirusowania

Strony internetowe stanowią obecnie nieodłączny element biznesu i komunikacji. Niestety, wraz z rozwojem technologii, pojawiają się również nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa stron. Niezabezpieczone witryny są ...
Czytaj dalej →
Woocommerce Blog

Sklep internetowy — Twój biznes w sieci, w który warto inwestować

Sklep internetowy — Twój biznes w sieci, w który warto inwestować W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, posiadanie dobrze zbudowanego sklepu internetowego to nie tylko korzyść, ...
Czytaj dalej →
Jak zabezpieczyć stronę i sklep internetowy

Jak zabezpieczyć stronę i sklep internetowy przed włamaniem

Jak zabezpieczyć stronę i sklep internetowy przed włamaniem W dzisiejszym cyfrowym świecie, cyberbezpieczeństwo jest kluczowym aspektem dla każdego przedsiębiorcy działającego w internecie. Prowadzenie strony internetowej ...
Czytaj dalej →
14 Lead

Wyświetlaj opinie klientów na stronie internetowej. Narzędzie wspierające Twój biznes.

Opinie klientów są istotną częścią Twojego biznesu. Klienci dzielą się swoimi wrażeniami dotyczącymi procesu usługowego, dzięki czemu wiesz, w którą stronę się rozwijasz. Jeśli masz ...
Czytaj dalej →
Opinie UTI.PL

Opinie klientów, są kluczowe dla wyników sprzedażowych Twojego biznesu. Sprawdź dlaczego!

Opinie klientów, są kluczowe dla wyników sprzedażowych Twojego biznesu.  Opinie mają znaczenie – istotne fakty i liczby Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób opinie ...
Czytaj dalej →
Opinie o UTI.PL

Jak pozyskiwać opinie dla Twojego biznesu w internecie

“Dodaj opinię o uti.pl”, czyli jak pozyskiwać opinie dla Twojego biznesu w internecie  Opinie wystawiane przez Twoich klientów są i zawsze będą kluczowe dla rozwoju ...
Czytaj dalej →
Nowoczesny hosting w UTI.PL

Nowoczesna i profesjonalna strona internetowa dla Twojego biznesu beauty

Dlaczego warto skorzystać ze Strony Branżowej? Jeśli prowadzisz firmę w branży beauty, z pewnością wiesz, że liczy się zarówno wysoka jakość usług, jak i bycie ...
Czytaj dalej →
strony www internetowe

5 dodatków WordPress, które poprawią funkcjonalność Twojej strony

Jako użytkownik WordPressa prawdopodobnie znasz już ogromną gamę dodatków dostępnych do wykorzystania na Twojej stronie internetowej. Z drugiej strony — tak wiele opcji może przytłaczać ...
Czytaj dalej →
Kariera w UTI.PL

Dyrektywa Omnibus w e-commerce – na co muszą przygotować się przedsiębiorcy?

Dyrektywa Omnibus w e-commerce – na co muszą przygotować się przedsiębiorcy? 1 stycznia 2023 roku weszła w życie unijna Dyrektywa Omnibus. Co to oznacza w ...
Czytaj dalej →
Ads

Google Ads – Co to jest i jakie niesie korzyści dla biznesu

Są jednym z najpopularniejszych systemów reklamowych dostępnych w internecie. Pozwalają docierać do potencjalnych klientów bezpośrednio na odwiedzanych przez nich stronach i w aplikacjach. A do ...
Czytaj dalej →
pozycjonowanie

Jak pozyskiwać klientów w internecie?

Wyzwanie pozyskiwania klientów jest dobrze znane każdemu, kto prowadzi własną firmę. W biznesie offline pomaga nam w tym tradycyjna reklama, siedziba w atrakcyjnym miejscu czy ...
Czytaj dalej →
Domena internetowa

Wpływ domeny internetowej na pozycjonowanie strony i sklepu

Wpływ domeny internetowej na pozycjonowanie strony lub sklepu internetowego Czy domena Twojej strony internetowej może mieć wpływ na jej pozycjonowanie? Oczywiście! Spośród ponad dwustu czynników ...
Czytaj dalej →
hosting

Wpływ hostingu na pozycjonowanie strony i SEO

  Wpływ hostingu na pozycjonowanie strony i SEO Czy pozycja strony na liście wyników wyszukiwania może zależeć od używanego hostingu? Jak najbardziej! Jego parametry zaliczają ...
Czytaj dalej →
Wizytowka W Google Mapach

Wizytówki i opinie Google – narzędzie dla Twojej firmy

Firmowa wizytówka w Google, to coś więcej niż znacznik na mapie, pod którym można znaleźć Twoją firmę. To przydatne narzędzie biznesowe, które będzie skutecznie przyciągać ...
Czytaj dalej →
Opinie o UTI.PL

Newsletter jako narzędzie pozyskiwania klientów

Pozyskiwanie subskrybentów do newslettera Jeśli masz w głowie koncepcję – wiesz, o czym chcesz informować swoich klientów i w jaki sposób planujesz im to przedstawić, ...
Czytaj dalej →
Uti Blog Niezbedne Wtyczki

Sześć wtyczek niezbędnych na Twojej stronie internetowej

Sześć wtyczek niezbędnych na Twojej stronie internetowej. Dostępne na rynku oprogramowania do zarządzania stronami internetowymi oferują niezliczone ilości wtyczek i rozszerzeń pozwalających na elastyczne dodawanie ...
Czytaj dalej →
monitoring marki

Monitoring marki – 6 korzyści dla Twojej firmy

Monitoring marki – 6 korzyści dla Twojej firmy Dokładne śledzenie każdej wzmianki o firmie i branży, obserwowanie internetowej aktywności klientów i konkurencji, a do tego ...
Czytaj dalej →
backup danych

Dlaczego backup danych jest niezbędny

Dlaczego backup danych jest niezbędny Każdego roku 31 marca obchodzimy międzynarodowy dzień backupu, który ma zwracać uwagę społeczeństwa na konieczność wykonywania kopii zapasowych. O tej ...
Czytaj dalej →
Jak Dotrzec Do Klietow Blog

Jak dotrzeć do klientów w internecie?

Użytkownik wchodzi na stronę, przegląda ofertę, wychodzi i… to wszystko? Czy opuszczenie strony internetowej oznacza koniec procesu sprzedaży i rozwiewa nadzieję na kolejne złożone zamówienie? ...
Czytaj dalej →
Woocommerce Blog

7 powodów, dla których warto sprzedawać z WooCommerce

Wtyczka sprzedażowa WooCommerce od początku swojego działania została pobrana więcej niż 7 milionów razy. Dzisiaj wspiera ponad 3 miliony sklepów internetowych na całym świecie, czyli ...
Czytaj dalej →
Pozycjonowanie W Google 1

Co wpływa na widoczność w Google?

Co wpływa na widoczność w Google? Szacuje się, że jest ich około 200, ale ich liczba nie jest dokładnie znana. Informacje o istnieniu niektórych to tylko ...
Czytaj dalej →
14 Lead

14 faktów o e-mail marketingu

Niektórzy ogłaszali jego definitywny koniec. Niemałe zamieszanie wprowadziło też RODO. Mimo to e-mail marketing pozostaje jednym z najskuteczniejszych sposobów dotarcia do klientów. Prowadzisz własny biznes? ...
Czytaj dalej →
Dlaczego warto rejestrować domeny w uti.pl?

Dlaczego warto rejestrować domeny w uti.pl?

Z listy opublikowanej przez Krajowy Rejestr Domen wynika, że adres w domenie .pl można zarejestrować u niemalże dwustu firm działających na naszym rynku. Każda z ...
Czytaj dalej →
mobilne biuro uti.pl

Mobilne biuro – nasze wrażenia

Naszym klientom chcemy polecać tylko sprawdzone i dobrze znane nam narzędzia. Takie, z których sami lubimy korzystać i wiemy, że można na nich polegać w ...
Czytaj dalej →
Pozyskiwanie Leadow Blog

Narzędzia do pozyskiwania leadów sprzedażowych

Większa sprzedaż, wyższe zaufanie klientów i budowanie z nimi lepszych relacji – to tylko niektóre z zalet konwersji leadów sprzedażowych. Do osiągnięcia tych efektów możesz ...
Czytaj dalej →