Czy warto budować stronę w WordPress?

Czy warto budować stronę w WordPress?

Wordpress Blog

Pośród systemów do tworzenia i zarządzania treścią stron internetowych od lat króluje aplikacja WordPress. Czy najpopularniejszy CMS faktycznie jest najlepszy? Dzisiaj na naszym blogu sprawdzamy, jak wypada w porównaniu z innymi tego typu programami dostępnymi na rynku: WIX, Squrespace oraz Joomla!.

Pojawienie się na rynku CMSów (z ang. content management system), czyli systemów zarządzania treścią wywołało prawdziwą internetową rewolucję. Dzięki nim użytkownicy o średnio zaawansowanych lub nawet niewielkich umiejętnościach technicznych są w stanie tworzyć własne witryny w sieci, dodawać do nich treści i elementy i nimi zarządzać. CMSy pozwalają na zaistnienie w sieci nawet tym osobom, które nie umieją napisać ani linijki kodu.

Dzisiaj na rynku możemy wybierać spośród setek różnorodnych systemów zarządzania treścią, jednak pierwsze miejsce w rankingach popularności niezmiennie zajmuje oprogramowanie WordPress. Szacuje się, że wspiera już około 27 milionów stron działających w internecie i samodzielnie zajmuje ponad 50% rynku CMS. Tuż za nim plasują się programy: WIX (7,2% rynku), Squarespace (3,72%) oraz Joomla!(3,45%).

Z tego tekstu dowiesz się jak WordPress wypada na tle swoich konkurentów pod względem:

  1. Kosztów użytkowania
  2. Łatwości obsługi
  3. Dostępnych wtyczek i udogodnień
  4. Estetyki i możliwości  dopasowania
  5. Przyjazności urządzeniom mobilnym

1.Koszty użytkowania

Dwa najpopularniejsze CMSy: WordPress i Joomla! rozprowadzane są na zasadach open source¸ zatem zarówno ich pobranie, jak i użytkowanie jest darmowe. Przynajmniej pozornie. Żeby móc faktycznie prowadzić stronę www stworzoną przy pomocy WordPressa lub Joomla! użytkownik musi wykupić hosting oraz domenę, do których przypisze stworzoną witrynę. W przypadku WordPressa dodatkowych nakładów finansowych może wymagać także instalacja bardziej zaawansowanych wtyczek i motywów.

Koszty te są jednak nadal niższe niż w przypadku dwóch pozostałych: WIXa oraz Squarespace. Obydwa programy mają charakter płatny. Utrzymanie platformy WIX w płatnej, pełnej wersji programu to od 30 do 80 złotych miesięcznie dla osoby prywatnej lub od 60 do 120 złotych miesięcznie w planie Business. Za abonament Squarespace zapłacimy między 12 a 40 dolarów, czyli ok. 46 – 155 złotych miesięcznie.

  1. Łatwość obsługi

Wszystkie z omawianych programów mają za zadanie umożliwić stosunkowo łatwą administrację stroną www. Za najbardziej intuicyjny można uznać WIX. Zarówno WordPress, jak i Squarespace staną się jasne dla użytkowników po kilku – kilkunastu minutach użytkowania, a Joomla będzie wymagała od użytkownika nieco wyższego poziomu umiejętności technicznych.

Wszystkie programy mają stosunkowo jasne i przejrzyste interfejsy, po których poruszanie powinno być łatwe dla użytkowników działających samodzielnie lub wyposażonych w podstawowe materiały szkoleniowe.

Czym na tym polu wyróżnia się WordPress? Jego zdecydowaną zaletę stanowi zgromadzona wokół niego społeczność. Ponieważ program jest rozwijany przez wolontariuszy i  entuzjastów ze wszystkich stron świata, w Internecie znajdziemy mnóstwo treści i materiałów, które pozwolą nam na rozwiązanie praktycznie każdego wyzwania, na które możemy natrafić podczas użytkowania programu. Co więcej, ogromna część z nich jest dostępna w języku polskim.

  1. Dostępność wtyczek i funkcjonalności

Nie ma wątpliwości, że WordPress jest niekwestionowanym królem wtyczek – szacuje się, że jest ich ponad 50 tysięcy. Główną wadą WordPressa, jeśli chodzi o wtyczki, jest fakt, że łatwo można… przesadzić. Instalacja zbyt dużej ilości wtyczek zamiast ułatwić korzystanie ze strony może je skutecznie utrudnić, a także spowolnić działanie całej witryny. Warto też zauważyć, że za niektóre z nich będziemy musieli dopłacić.

Podobnie działająca Joomla oferuje ich ponad 4 razy mniej, bo niecałe 8 tysięcy, jednak nadal posiada bazę, dzięki której można niemal dowolnie dopasować swoją witrynę do indywidualnych potrzeb.

Z kolei, jeśli chodzi o WIX i Squarespace, osoby zainteresowanie zbudowaniem strony oferującej więcej niż podstawowe funkcje mogą być rozczarowane. Programy mają charakter całościowy i nie dają możliwości wychodzenia poza domyślnie zaproponowane rozwiązania. Dodatkowo w porównaniu do innych CMSów ich możliwości przekształcenia w sklep internetowy czy bloga są nieco bardziej ograniczone.

  1. Estetyka i możliwość dopasowania

Wszystkie cztery omawiane CMSy pozwalają na stworzenie schludnej, estetycznej witryny internetowej. WordPress  (podobnie jak wtyczek) oferuje setki darmowych szablonów, które możemy pobrać i dopasować do swojej strony www. Jeśli chcemy bardziej zaawansowanego szablonu, możemy albo zapłacić za gotowy projekt, albo zlecić jego wykonanie profesjonalnemu grafikowi, który nie powinien mieć z tym problemu. Podobnie rzecz ma się z CMS Joomla.

WIX i Squarespace oferują przede wszystkim minimalistyczne, przejrzyste szablony, których możliwości dopasowania do naszych indywidualnych potrzeb są mocno ograniczone. Wybierając możliwość bardzo łatwego stworzenia własnej strony, musimy liczyć się z tym, że nie będziemy mieli tylu opcji konfiguracji co np. w przypadku WordPress. Co ważne – strony stworzone w darmowym kreatorze WIX są osadzane w jego domenie i obrandowane jego nazwą, co w przypadku biznesu internetowego nie wygląda zbyt dobrze.

  1. Przyjazność urządzeniom mobilnym

To, czy strona dobrze otwiera się na smartfonach i tabletach ma dziś ogromne znaczenie.

Na szczęście dobrze opracowana strona, zarówno z wykorzystaniem CMS WordPress i Joomla, jak i płatnych WIX i Squarespace będzie poprawnie wyświetlana zarówno na mniejszych ekranach urządzeń mobilnych, jak i na większych – komputerowych. Twórcy wszystkich programów poświęcili temu zagadnieniu wiele uwagi.

Podsumowanie

Odpowiadając na pytanie zadane w tytule: czy warto budować stronę w WordPress? Naszym zdaniem tak. Jej pozycja na pierwszym miejscu rankingu najpopularniejszych CMS nie wzięła się znikąd. WordPress to przede wszystkim narzędzie pozwalające użytkownikowi stworzyć dokładnie taką witrynę, jakiej potrzebuje. Oferuje wiele ciekawych funkcjonalności za relatywnie niskie pieniądze, a większość z nich nawet za darmo. Użytkownik korzystający z wordpress może nie tylko szukać samodzielnie materiałów w internecie, ale także liczyć na wsparcie wielotysięcznej społeczności nieustannie ulepszającej to oprogramowanie. W porównaniu ze swoimi „konkurentami” WordPress wypada bardzo dobrze, zarówno jeśli chodzi o programy darmowe, jak i o te, za których wykorzystanie musimy zapłacić.

I co prawda zbudowanie strony w CMS WordPress od podstaw może stanowić wyzwanie, osoby, które nie czują się na siłach, żeby zmierzyć się z tym zadaniem,  mogą zlecić je profesjonalistom, na przykład nam! Kiedy otrzymają gotową stronę internetową i odpowiednie wsparcie, jej samodzielna aktualizacja i uzupełnianie treści nie będzie stanowić większego problemu.

To nie jedyny tekst na naszym blogu, który poświęciliśmy tematyce WordPress. Przeczytaj także wpis, w którym podpowiadamy, dlaczego tworząc własny sklep internetowy warto postawić na WooCommerce.

Podziel się tym artykułem:

Mozę Cię zainteresować:

Pozycjonowanie - SEO

Najwyższa pozycja w sieci – pozycjonowanie SEO

Najwyższa pozycja w sieci – pozycjonowanie SEO Pozycjonowanie strony internetowej. SEO – Co to? Dlaczego? Warto? Pozycjonowanie, czyli SEO (Search Engine Optimization), to zbiór działań ...
Czytaj dalej →
certyfikat ssl

Backup www – szybkie i proste przywracanie danych

Bezpieczeństwo w sieci jest niezwykle istotne. Nasze życie prywatne i zawodowe coraz bardziej koncentruje się wokół danych online. Z uwagi na ataki cybernetyczne, awarie sprzętu ...
Czytaj dalej →
Pozyskiwanie Leadow Blog

W jaki sposób kalendarz rezerwacji usprawnia Twoją stronę www dla branży beauty?

Duża konkurencyjność to obecnie cecha charakterystyczna dla rynku kosmetycznego. Wysoki poziom oferowanych usług to już za mało, aby wyjść przed szereg. By utrzymać się w ...
Czytaj dalej →
Blog Dobra Strona Www

ESET PROTECT Entry – innowacyjne oprogramowanie antywirusowe

ESET PROTECT Entry – innowacyjne oprogramowanie antywirusowe W dzisiejszym dynamicznym środowisku online, gdzie zagrożenia cyfrowe stają się coraz bardziej złożone i wyrafinowane, oprogramowanie antywirusowe odgrywa ...
Czytaj dalej →
Wizytowka W Google Mapach

System rezerwacji online i jego zastosowanie w branży beauty

System rezerwacji online i jego zastosowanie w branży beauty. W dzisiejszych czasach, podczas gdy coraz częściej ułatwiamy sobie codzienność załatwianiem naszych spraw w świecie online, ...
Czytaj dalej →
Blog Jaki Wybrac Certyfikat

Zagrożenia dla Stron Internetowych: Skutki Włamania i Zawirusowania

Strony internetowe stanowią obecnie nieodłączny element biznesu i komunikacji. Niestety, wraz z rozwojem technologii, pojawiają się również nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa stron. Niezabezpieczone witryny są ...
Czytaj dalej →
Woocommerce Blog

Sklep internetowy — Twój biznes w sieci, w który warto inwestować

Sklep internetowy — Twój biznes w sieci, w który warto inwestować W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, posiadanie dobrze zbudowanego sklepu internetowego to nie tylko korzyść, ...
Czytaj dalej →
Jak zabezpieczyć stronę i sklep internetowy

Jak zabezpieczyć stronę i sklep internetowy przed włamaniem

Jak zabezpieczyć stronę i sklep internetowy przed włamaniem W dzisiejszym cyfrowym świecie, cyberbezpieczeństwo jest kluczowym aspektem dla każdego przedsiębiorcy działającego w internecie. Prowadzenie strony internetowej ...
Czytaj dalej →
14 Lead

Wyświetlaj opinie klientów na stronie internetowej. Narzędzie wspierające Twój biznes.

Opinie klientów są istotną częścią Twojego biznesu. Klienci dzielą się swoimi wrażeniami dotyczącymi procesu usługowego, dzięki czemu wiesz, w którą stronę się rozwijasz. Jeśli masz ...
Czytaj dalej →
Opinie UTI.PL

Opinie klientów, są kluczowe dla wyników sprzedażowych Twojego biznesu. Sprawdź dlaczego!

Opinie klientów, są kluczowe dla wyników sprzedażowych Twojego biznesu.  Opinie mają znaczenie – istotne fakty i liczby Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób opinie ...
Czytaj dalej →
Opinie o UTI.PL

Jak pozyskiwać opinie dla Twojego biznesu w internecie

“Dodaj opinię o uti.pl”, czyli jak pozyskiwać opinie dla Twojego biznesu w internecie  Opinie wystawiane przez Twoich klientów są i zawsze będą kluczowe dla rozwoju ...
Czytaj dalej →
Nowoczesny hosting w UTI.PL

Nowoczesna i profesjonalna strona internetowa dla Twojego biznesu beauty

Dlaczego warto skorzystać ze Strony Branżowej? Jeśli prowadzisz firmę w branży beauty, z pewnością wiesz, że liczy się zarówno wysoka jakość usług, jak i bycie ...
Czytaj dalej →
strony www internetowe

5 dodatków WordPress, które poprawią funkcjonalność Twojej strony

Jako użytkownik WordPressa prawdopodobnie znasz już ogromną gamę dodatków dostępnych do wykorzystania na Twojej stronie internetowej. Z drugiej strony — tak wiele opcji może przytłaczać ...
Czytaj dalej →
Kariera w UTI.PL

Dyrektywa Omnibus w e-commerce – na co muszą przygotować się przedsiębiorcy?

Dyrektywa Omnibus w e-commerce – na co muszą przygotować się przedsiębiorcy? 1 stycznia 2023 roku weszła w życie unijna Dyrektywa Omnibus. Co to oznacza w ...
Czytaj dalej →
Ads

Google Ads – Co to jest i jakie niesie korzyści dla biznesu

Są jednym z najpopularniejszych systemów reklamowych dostępnych w internecie. Pozwalają docierać do potencjalnych klientów bezpośrednio na odwiedzanych przez nich stronach i w aplikacjach. A do ...
Czytaj dalej →
pozycjonowanie

Jak pozyskiwać klientów w internecie?

Wyzwanie pozyskiwania klientów jest dobrze znane każdemu, kto prowadzi własną firmę. W biznesie offline pomaga nam w tym tradycyjna reklama, siedziba w atrakcyjnym miejscu czy ...
Czytaj dalej →
Domena internetowa

Wpływ domeny internetowej na pozycjonowanie strony i sklepu

Wpływ domeny internetowej na pozycjonowanie strony lub sklepu internetowego Czy domena Twojej strony internetowej może mieć wpływ na jej pozycjonowanie? Oczywiście! Spośród ponad dwustu czynników ...
Czytaj dalej →
hosting

Wpływ hostingu na pozycjonowanie strony i SEO

  Wpływ hostingu na pozycjonowanie strony i SEO Czy pozycja strony na liście wyników wyszukiwania może zależeć od używanego hostingu? Jak najbardziej! Jego parametry zaliczają ...
Czytaj dalej →
Wizytowka W Google Mapach

Wizytówki i opinie Google – narzędzie dla Twojej firmy

Firmowa wizytówka w Google, to coś więcej niż znacznik na mapie, pod którym można znaleźć Twoją firmę. To przydatne narzędzie biznesowe, które będzie skutecznie przyciągać ...
Czytaj dalej →
Opinie o UTI.PL

Newsletter jako narzędzie pozyskiwania klientów

Pozyskiwanie subskrybentów do newslettera Jeśli masz w głowie koncepcję – wiesz, o czym chcesz informować swoich klientów i w jaki sposób planujesz im to przedstawić, ...
Czytaj dalej →
Uti Blog Niezbedne Wtyczki

Sześć wtyczek niezbędnych na Twojej stronie internetowej

Sześć wtyczek niezbędnych na Twojej stronie internetowej. Dostępne na rynku oprogramowania do zarządzania stronami internetowymi oferują niezliczone ilości wtyczek i rozszerzeń pozwalających na elastyczne dodawanie ...
Czytaj dalej →
UTI.PL - pozycjonowanie stron internetowych

Pozycjonowanie on-page i off-page

Niezależnie od branży, tematyki czy przeznaczenia strona internetowa będzie najbardziej skuteczna wtedy, kiedy będzie widoczna na wysokim miejscu listy wyników wyszukiwarek internetowych. Całość działań, które ...
Czytaj dalej →
monitoring marki

Monitoring marki – 6 korzyści dla Twojej firmy

Monitoring marki – 6 korzyści dla Twojej firmy Dokładne śledzenie każdej wzmianki o firmie i branży, obserwowanie internetowej aktywności klientów i konkurencji, a do tego ...
Czytaj dalej →
backup danych

Dlaczego backup danych jest niezbędny

Dlaczego backup danych jest niezbędny Każdego roku 31 marca obchodzimy międzynarodowy dzień backupu, który ma zwracać uwagę społeczeństwa na konieczność wykonywania kopii zapasowych. O tej ...
Czytaj dalej →
Jak Dotrzec Do Klietow Blog

Jak dotrzeć do klientów w internecie?

Użytkownik wchodzi na stronę, przegląda ofertę, wychodzi i… to wszystko? Czy opuszczenie strony internetowej oznacza koniec procesu sprzedaży i rozwiewa nadzieję na kolejne złożone zamówienie? ...
Czytaj dalej →
Woocommerce Blog

7 powodów, dla których warto sprzedawać z WooCommerce

Wtyczka sprzedażowa WooCommerce od początku swojego działania została pobrana więcej niż 7 milionów razy. Dzisiaj wspiera ponad 3 miliony sklepów internetowych na całym świecie, czyli ...
Czytaj dalej →
Pozycjonowanie W Google 1

Co wpływa na widoczność w Google?

Co wpływa na widoczność w Google? Szacuje się, że jest ich około 200, ale ich liczba nie jest dokładnie znana. Informacje o istnieniu niektórych to tylko ...
Czytaj dalej →
14 Lead

14 faktów o e-mail marketingu

Niektórzy ogłaszali jego definitywny koniec. Niemałe zamieszanie wprowadziło też RODO. Mimo to e-mail marketing pozostaje jednym z najskuteczniejszych sposobów dotarcia do klientów. Prowadzisz własny biznes? ...
Czytaj dalej →
Dlaczego warto rejestrować domeny w uti.pl?

Dlaczego warto rejestrować domeny w uti.pl?

Z listy opublikowanej przez Krajowy Rejestr Domen wynika, że adres w domenie .pl można zarejestrować u niemalże dwustu firm działających na naszym rynku. Każda z ...
Czytaj dalej →
mobilne biuro uti.pl

Mobilne biuro – nasze wrażenia

Naszym klientom chcemy polecać tylko sprawdzone i dobrze znane nam narzędzia. Takie, z których sami lubimy korzystać i wiemy, że można na nich polegać w ...
Czytaj dalej →