Jak wybrać domenę ?

Jak wybrać domenę ?

Wybór domeny to krok do wzrostu Twojej firmy - UTI.PL

Jak wybrać domenę internetową, która przyciągnie klientów?

Nazwa domeny internetowej Twojego biznesu jest niezwykle istotna: będzie widoczna na Twoich materiałach promocyjnych, wizytówkach, w różnych miejscach w sieci. Będzie silnie kojarzona z Tobą i Twoim biznesem, dlatego wybór domeny warto dobrze przemyśleć, by odpowiadała Twoim potrzebom przez długie lata i stanowiła skuteczne narzędzie w budowaniu marki.

Roli, funkcjonowaniu i budowie domen poświęciliśmy odrębny wpis na naszym blogu – przeczytaj go, jeśli chcesz wiedzieć czym jest domena internetowa? 

Wymyślenie efektywnej domeny to nie lada zadanie, zwłaszcza że ich liczba jest ograniczona, a te najlepsze zostają błyskawicznie wykupione. Nie chodzi jednak o to, żeby Twoja domena była idealna, ale aby najlepiej pasowała do Twojego biznesu. Dlatego, aby ułatwić Ci stojące przed Tobą zadanie przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się  jak wybrać domenę internetową dla swojego biznesu.

Wybierając domenę, pamiętaj, że:

  1.     Prostota to klucz do sukcesu

Najlepsza będzie prosta nazwa odwołująca się do Twojego biznesu.

Pierwszym pomysłem jest najczęściej nazwa przedsiębiorstwa – proste i skuteczne rozwiązanie, ponieważ Twoi klienci znają ją i nie będą mieli problemu, aby ją zapamiętać. Dlatego wpisując w wyszukiwarce nazwę Twojego przedsiębiorstwa od razu znajdą Twoją stronę.

Na przykład: prowadzisz zakład fryzjerski o nazwie Bella? Możesz skorzystać z nazwy www.fryzjer-bella.pl  lub www.bellafryzjer.pl    

Ta zasada jest najważniejsza i warto mieć ją w głowie podczas całego procesu wymyślania domeny. Prostota to klucz do zostania zapamiętanym przez klientów, a przecież chcesz uniknąć sytuacji, w której klient musi przepisywać adres Twojej strony www z kartki lub głowić się nad jego znaczeniem. 

  1.     Im krócej, tym lepiej

Wiesz jakie domeny osiągają na rynku najwyższe ceny? Te, których nazwa składa się z dosłownie kilku liter lub cyfr – na przykład domena www.360.com została sprzedana za aż  17 milionów dolarów. Wysoko cenione są także domeny zawierające jedno słowo lub wyrażenie kojarzone przez klientów – najdroższą domeną w historii jest www.lasvegas.com sprzedana za 90 milionów dolarów. Takie domeny są krótkie, a więc niezwykle łatwo je zapamiętać. Oczywiście Twoja domena nie musi być aż tak okrojona, jednak w tym przypadku warto kierować się zasadą, że im krócej, tym lepiej. Zbyt długi adres internetowy będzie mało atrakcyjny i trudny do zapamiętania dla Twoich klientów i niewygodny w używaniu dla  Ciebie.

Na przykład: jeśli zajmujesz się fotografią ślubną, domena www.fotografnaslub.pl będzie zdecydowanie lepszym wyborem niż www.fotograf-ktory-zrobi-idealne-zdjecia-tanio.biz.pl

  1.     Skojarzenia mają moc

Wiesz, czego szukają w Internecie Twoi klienci? Niech szukając tego znajdą Ciebie. Możesz wykorzystać atuty swojego biznesu, które przemawiają do klientów, umieszczając je w adresie domeny internetowej, na przykład www.dobre-buty.pl   lub www.tanihydraulik.pl.  Taka nazwa zostaje w pamięci i sprawdza się w materiałach promocyjnych, bo sama w sobie brzmi jak hasło reklamowe.

Możesz też odwołać się do miejsca, w którym prowadzisz swój biznes. Na przykład domena www.kwiaciarnia-wadowice.pl będzie dla klienta oczywistą informacją o tym, że tę konkretną firmę znajdzie w Wadowicach, a dodatkowo pozytywnie wpływa na widoczność strony w Google.

Pamiętaj, że Twoi klienci mogą mylić nazwę Twojego biznesu, dlatego, jeśli wiesz, że może dochodzić do pomyłek, przemyśl rejestrację dwóch podobnych nazw domen. Na przykład dla firmy przewozowej o nazwie Przewozy Star warto rozważyć rejestrację zarówno domeny www.przewozy-star.pl, jak i www.przewozy-start.pl Inaczej Twoi klienci będą trafiać na pustą stronę, albo domena zostanie wykupiona przez Twoją konkurencję.

  1. Na pewno czymś się wyróżniasz

Czy Twój biznes jest wyjątkowy? Może oferujesz niecodzienne usługi albo sprzedajesz trudno dostępny towar? Jeśli tak, możesz śmiało wykorzystać ten fakt, jako nazwę Twojej domeny. Podobnie jak w poprzednim punkcie – Twoi klienci od razu dostaną jasną informację, czym się zajmujesz, a strona zyska lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania Google.

Na przykład: jeśli Twoja firma jest jedyną w Polsce, która sprowadza kawę bezpośrednio z Indii, możesz skorzystać z nazwy domeny www.kawazindii.pl  

  1. Lepiej uważać na dodatki

Jeśli Twoja wymarzona domena jest zajęta, spróbuj poszukać innej. Dodawanie cyfr lub kolejnych słów na pewno nie wpłynie korzystnie na nazwę Twojej domeny. Przede wszystkim stanie się trudna do zapamiętania i wydłuży się, a także będzie jasno wskazywać, że jesteś jednym z wielu przedsiębiorców, którzy działają w tym samym biznesie, a lepsze domeny zostały zajęte przez Twoją konkurencję.

Na przykład: nazwa www.wloskie-buty.pl brzmi zdecydowanie lepiej niż www.wloskie-buty2.pl lub www.wloskie-butyy.pl

  1. Rozszerzenie to ważna część domeny

Możesz wybierać spośród setek różnorodnych rozszerzeń. Wykorzystaj ten fakt, żeby stworzyć wyjątkową nazwę dla swojej domeny. Oprócz rozszerzeń krajowych i globalnych masz do dyspozycji również rozszerzenia regionalne i funkcjonalne. Rozszerzenia regionalne dostarczą Twoim klientom o obszarze Twojej działalności biznesowej, a funkcjonalne pozwolą im poznać, jaki charakter ma Twoja witryna.

Na przykład: prowadząc agroturystykę na Mazurach, możesz wykorzystać domenę regionalną mazury.pl i stworzyć adres www.pensjonat.mazury.pl

Pomyśl kreatywnie –  w pamięć zapadają nietuzinkowe pomysł. Niektóre firmy łączą nazwę domeny z rozszerzeniem, tak aby wspólnie tworzyły przekaz. Dobrym przykładem takiej praktyki jest strona radia www.rmf.fm – rozszerzenie jest tutaj integralną częścią nazwy stacji. Zauważ, że końcówka .fm nie jest końcówką funkcjonalną, ale krajową  (Federacja Mikronezji), podobnie jak wykorzystywane często przez stacje telewizyjne rozszerzenie .tv, które przynależy do Tuwalu.

Oczywiście wykorzystanie najpopularniejszych rozszerzeń: .pl i .com lub .com.pl ma swoje zalety. Przede wszystkim takie rozszerzenia są oczywiste, więc odbiorcy nie mają problemu, żeby je zapamiętać. Pamiętaj, że im prościej tym lepiej!

Wybierając rozszerzenie dla domeny, warto pamiętać, że rozszerzenia krajowe, regionalne, globalne i funkcjonalne różnią się cenami. Uwzględnij ten fakt podczas wyboru i rejestracji domeny!

  1.     Warto mieć kilka pomysłów

Pamiętaj, że atrakcyjne nazwy domen szybko zostają wykupione. Dlatego zawsze może się zdarzyć, że Twoja idealna nazwa została już zajęta, a Ty musisz szukać alternatywy. Niewykluczone, że nazwa, która Tobie wydaje się doskonała, dla kogoś innego jest niezrozumiała lub trudna do zapamiętania. Dlatego postaraj się stworzyć więcej niż jedną nazwę, aby uniknąć szukania domeny na chybił trafił.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi wybranie najlepszej nazwy domeny dla Twojego biznesu stanie się chociaż trochę łatwiejsze. Pamiętaj, żeby sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie nazwa jest dostępna – w tym celu skorzystaj z naszej wyszukiwarki domen internetowych i jak najszybciej zarejestruj domenę, bo ktoś może wykupić ją, zanim Ty to zrobisz!

Podziel się tym artykułem:

Mozę Cię zainteresować:

Mailingi profilowane to kolejny kanał komunikacji z klientem oraz sposób na nawiązanie osobistego dialogu

Mailing profilowany – Personalizacja w komunikacji biznesowej

Tu są Twoi Klienci: https://uti.pl/pozyskiwanie-lead/mailing-profilowany/ Skuteczna komunikacja z klientami staje się koniecznym wyzwaniem dla każdej firmy.W tej sytuacji mailingi profilowane wyróżniają się jako narzędzie, które ...
Czytaj dalej →
Audyt SEO on-site i off-site

Czy znasz różnice między audytem on-site a off-site i wiesz, który rodzaj audytu SEO jest najbardziej odpowiedni dla Twojej strony internetowej?

Czy znasz różnice między audytem on-site a off-site i wiesz, który rodzaj audytu SEO jest najbardziej odpowiedni dla Twojej strony internetowej? Rynek internetowy staje się ...
Czytaj dalej →
Pozycjonowanie - SEO

Najwyższa pozycja w sieci – pozycjonowanie SEO

Najwyższa pozycja w sieci – pozycjonowanie SEO Pozycjonowanie strony internetowej. SEO – Co to? Dlaczego? Warto? Pozycjonowanie, czyli SEO (Search Engine Optimization), to zbiór działań ...
Czytaj dalej →
certyfikat ssl

Backup www – szybkie i proste przywracanie danych

Bezpieczeństwo w sieci jest niezwykle istotne. Nasze życie prywatne i zawodowe coraz bardziej koncentruje się wokół danych online. Z uwagi na ataki cybernetyczne, awarie sprzętu ...
Czytaj dalej →
Pozyskiwanie Leadow Blog

W jaki sposób kalendarz rezerwacji usprawnia Twoją stronę www dla branży beauty?

Duża konkurencyjność to obecnie cecha charakterystyczna dla rynku kosmetycznego. Wysoki poziom oferowanych usług to już za mało, aby wyjść przed szereg. By utrzymać się w ...
Czytaj dalej →
Blog Dobra Strona Www

ESET PROTECT Entry – innowacyjne oprogramowanie antywirusowe

ESET PROTECT Entry – innowacyjne oprogramowanie antywirusowe W dzisiejszym dynamicznym środowisku online, gdzie zagrożenia cyfrowe stają się coraz bardziej złożone i wyrafinowane, oprogramowanie antywirusowe odgrywa ...
Czytaj dalej →
Wizytowka W Google Mapach

System rezerwacji online i jego zastosowanie w branży beauty

System rezerwacji online i jego zastosowanie w branży beauty. W dzisiejszych czasach, podczas gdy coraz częściej ułatwiamy sobie codzienność załatwianiem naszych spraw w świecie online, ...
Czytaj dalej →
Blog Jaki Wybrac Certyfikat

Zagrożenia dla Stron Internetowych: Skutki Włamania i Zawirusowania

Strony internetowe stanowią obecnie nieodłączny element biznesu i komunikacji. Niestety, wraz z rozwojem technologii, pojawiają się również nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa stron. Niezabezpieczone witryny są ...
Czytaj dalej →
Woocommerce Blog

Sklep internetowy — Twój biznes w sieci, w który warto inwestować

Sklep internetowy — Twój biznes w sieci, w który warto inwestować W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, posiadanie dobrze zbudowanego sklepu internetowego to nie tylko korzyść, ...
Czytaj dalej →
Jak zabezpieczyć stronę i sklep internetowy

Jak zabezpieczyć stronę i sklep internetowy przed włamaniem

Jak zabezpieczyć stronę i sklep internetowy przed włamaniem W dzisiejszym cyfrowym świecie, cyberbezpieczeństwo jest kluczowym aspektem dla każdego przedsiębiorcy działającego w internecie. Prowadzenie strony internetowej ...
Czytaj dalej →
14 Lead

Wyświetlaj opinie klientów na stronie internetowej. Narzędzie wspierające Twój biznes.

Opinie klientów są istotną częścią Twojego biznesu. Klienci dzielą się swoimi wrażeniami dotyczącymi procesu usługowego, dzięki czemu wiesz, w którą stronę się rozwijasz. Jeśli masz ...
Czytaj dalej →
Opinie UTI.PL

Opinie klientów, są kluczowe dla wyników sprzedażowych Twojego biznesu. Sprawdź dlaczego!

Opinie klientów, są kluczowe dla wyników sprzedażowych Twojego biznesu.  Opinie mają znaczenie – istotne fakty i liczby Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób opinie ...
Czytaj dalej →
Opinie o UTI.PL

Jak pozyskiwać opinie dla Twojego biznesu w internecie

“Dodaj opinię o uti.pl”, czyli jak pozyskiwać opinie dla Twojego biznesu w internecie  Opinie wystawiane przez Twoich klientów są i zawsze będą kluczowe dla rozwoju ...
Czytaj dalej →
Nowoczesny hosting w UTI.PL

Nowoczesna i profesjonalna strona internetowa dla Twojego biznesu beauty

Dlaczego warto skorzystać ze Strony Branżowej? Jeśli prowadzisz firmę w branży beauty, z pewnością wiesz, że liczy się zarówno wysoka jakość usług, jak i bycie ...
Czytaj dalej →
strony www internetowe

5 dodatków WordPress, które poprawią funkcjonalność Twojej strony

Jako użytkownik WordPressa prawdopodobnie znasz już ogromną gamę dodatków dostępnych do wykorzystania na Twojej stronie internetowej. Z drugiej strony — tak wiele opcji może przytłaczać ...
Czytaj dalej →
Kariera w UTI.PL

Dyrektywa Omnibus w e-commerce – na co muszą przygotować się przedsiębiorcy?

Dyrektywa Omnibus w e-commerce – na co muszą przygotować się przedsiębiorcy? 1 stycznia 2023 roku weszła w życie unijna Dyrektywa Omnibus. Co to oznacza w ...
Czytaj dalej →
Ads

Google Ads – Co to jest i jakie niesie korzyści dla biznesu

Są jednym z najpopularniejszych systemów reklamowych dostępnych w internecie. Pozwalają docierać do potencjalnych klientów bezpośrednio na odwiedzanych przez nich stronach i w aplikacjach. A do ...
Czytaj dalej →
pozycjonowanie

Jak pozyskiwać klientów w internecie?

Wyzwanie pozyskiwania klientów jest dobrze znane każdemu, kto prowadzi własną firmę. W biznesie offline pomaga nam w tym tradycyjna reklama, siedziba w atrakcyjnym miejscu czy ...
Czytaj dalej →
Domena internetowa

Wpływ domeny internetowej na pozycjonowanie strony i sklepu

Wpływ domeny internetowej na pozycjonowanie strony lub sklepu internetowego Czy domena Twojej strony internetowej może mieć wpływ na jej pozycjonowanie? Oczywiście! Spośród ponad dwustu czynników ...
Czytaj dalej →
hosting

Wpływ hostingu na pozycjonowanie strony i SEO

  Wpływ hostingu na pozycjonowanie strony i SEO Czy pozycja strony na liście wyników wyszukiwania może zależeć od używanego hostingu? Jak najbardziej! Jego parametry zaliczają ...
Czytaj dalej →
Wizytowka W Google Mapach

Wizytówki i opinie Google – narzędzie dla Twojej firmy

Firmowa wizytówka w Google, to coś więcej niż znacznik na mapie, pod którym można znaleźć Twoją firmę. To przydatne narzędzie biznesowe, które będzie skutecznie przyciągać ...
Czytaj dalej →
Opinie o UTI.PL

Newsletter jako narzędzie pozyskiwania klientów

Pozyskiwanie subskrybentów do newslettera Jeśli masz w głowie koncepcję – wiesz, o czym chcesz informować swoich klientów i w jaki sposób planujesz im to przedstawić, ...
Czytaj dalej →
Uti Blog Niezbedne Wtyczki

Sześć wtyczek niezbędnych na Twojej stronie internetowej

Sześć wtyczek niezbędnych na Twojej stronie internetowej. Dostępne na rynku oprogramowania do zarządzania stronami internetowymi oferują niezliczone ilości wtyczek i rozszerzeń pozwalających na elastyczne dodawanie ...
Czytaj dalej →
UTI.PL - pozycjonowanie stron internetowych

Pozycjonowanie on-page i off-page

Niezależnie od branży, tematyki czy przeznaczenia strona internetowa będzie najbardziej skuteczna wtedy, kiedy będzie widoczna na wysokim miejscu listy wyników wyszukiwarek internetowych. Całość działań, które ...
Czytaj dalej →
monitoring marki

Monitoring marki – 6 korzyści dla Twojej firmy

Monitoring marki – 6 korzyści dla Twojej firmy Dokładne śledzenie każdej wzmianki o firmie i branży, obserwowanie internetowej aktywności klientów i konkurencji, a do tego ...
Czytaj dalej →
backup danych

Dlaczego backup danych jest niezbędny

Dlaczego backup danych jest niezbędny Każdego roku 31 marca obchodzimy międzynarodowy dzień backupu, który ma zwracać uwagę społeczeństwa na konieczność wykonywania kopii zapasowych. O tej ...
Czytaj dalej →
Jak Dotrzec Do Klietow Blog

Jak dotrzeć do klientów w internecie?

Użytkownik wchodzi na stronę, przegląda ofertę, wychodzi i… to wszystko? Czy opuszczenie strony internetowej oznacza koniec procesu sprzedaży i rozwiewa nadzieję na kolejne złożone zamówienie? ...
Czytaj dalej →
Woocommerce Blog

7 powodów, dla których warto sprzedawać z WooCommerce

Wtyczka sprzedażowa WooCommerce od początku swojego działania została pobrana więcej niż 7 milionów razy. Dzisiaj wspiera ponad 3 miliony sklepów internetowych na całym świecie, czyli ...
Czytaj dalej →
Pozycjonowanie W Google 1

Co wpływa na widoczność w Google?

Co wpływa na widoczność w Google? Szacuje się, że jest ich około 200, ale ich liczba nie jest dokładnie znana. Informacje o istnieniu niektórych to tylko ...
Czytaj dalej →
14 Lead

14 faktów o e-mail marketingu

Niektórzy ogłaszali jego definitywny koniec. Niemałe zamieszanie wprowadziło też RODO. Mimo to e-mail marketing pozostaje jednym z najskuteczniejszych sposobów dotarcia do klientów. Prowadzisz własny biznes? ...
Czytaj dalej →